MİTİL FİTİL OLDU VE…

MİTİL FİTİL OLDU VE…

‘İstanbul seçimlerinde pek çok kuşku ve karanlık nokta vardır. Sandık yolsuzluğu konusunda tevsik edilmiş iddialar YSK’ya sunulmuştur. Şaibeler, organize usulsüzlükler maalesef vahim tartışmalara neden olmuştur. 

Parti olarak İstanbul’da seçimin yenilenmesinden yanayız. Demokrasiye leke sürülmesine, milli iradenin karartılmasına sessiz kalamayız. 

Elbette YSK’nın vereceği karara saygımız olacaktır. Bu kararın da maşeri vicdana uygun olacağı inancındayız. Beklediğimiz gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Maltepe ve Büyükçekmece Belediye Başkanlığı seçimleri tekrarlanırsa ki hukuken ve ahlaken olması gereken de budur, o zaman seçim gününe kadar İstanbul’da bulunacağım, karargâhımızı İstanbul’da kuracağım. Yani İstanbul’a mitili atacağım.’

Dese de Sayın Devlet Bahçeli bu sözünü yerine getiremedi. Zira nedendir bilinmez İstanbul siyasi arenasında bulunamadı.

Öyle ki bir teşehhüt miktarı gelip gitmeleri sayılmazsa yok denebilirdi.

Bunda AKP tarafından uyarıldığı, fazla görüntü vermemesi gibi uyarıların etkili olduğu görüşü de akıllara geldi.

Seçimden hemen önceki hafta içi terörist Abdullah Öcalan’ın mektubunun devletin ajansından verilmesi/verdirilmesi, terörist Öcalan’ın kardeşinin de bir ümit deyip TRT’de ekrana çıkarılması MHP seçmeninde hayal kırıklığı oluşturdu.

Öcalan’ın tarafsız kalın diye HDP seçmenine ya da Kürt seçmenlere verdiği/verdirildiği mesajın ters tepmesi gibi, Bahçeli’nin bunlara, yani Öcalanların el bebek gül bebek el üstü yapılması durumlarına, AKP yönetimine, siyasetine, dil ucuyla değil, gönülden tepki göstermemesi de MHP adına İstanbul seçimlerinde kayıplara yol açtı.  

Ülkücülerden bazı gruplar MHP’yi desteklemediklerini bile açıkladılar yenilenen İstanbul seçimlerinde.

Yenilenen İstanbul seçimlerinde; kıran, üzen, tahrik ve tahrip eden, ayrıştıran, vatandaş çabuk unutur yine bize oyunu verir düşüncesi, göbeğini kaşıyan adam yerine koyma tavırları, itici dil, ayrımcı üslup, AKP-MHP ortaklığından önce kaybetmiştir.

Kaybetmiştir; MHP’nin mitili fitil olup patlamıştır, seçim kaybedilmiştir. Mitil fitil olunca kazanmak mı? Belki gelecek seçime…

Aslında buna kayıp dememek demokrasi kazandı demek daha güzeldir.

Partiler kaybetse de demokrasi kazanır.

Umarım her şey çok güzel olur.

*

31 Mart seçimlerinde MHP’den belediye başkanı adayı olan bir dostum, aslında ‘MHP kazandı, oylarını yükseltiyor. Öyle görünmese de AKP’nin altını kimsenin yapmadığı şekilde oyuyor. AKP çöküşe geçti, MHP de bu çöküşten en kazançlı parti olacak diyor. Bize siz işinize bakın, çalışmaya bakın dendi yönetimce.’ Biz de işimize bakıyoruz diyor tabiri caizse.

Birlikteyiz deyip ortağın sendeleyip düşmesini beklemek, düşünce karlı olmak ne kadar etiktir tartışılabilir fakat sanırım ülkedeki partilerde etik kaygısı yok.

İstanbul seçimlerinde cumhur ortaklığı kaybetti. Liderler bu ittifakın devam edeceğinden dem vurdular.

Ancak bu ne kadar gider, nereye kadar devam eder bilinmez.

İsmi ne olursa olsun partilerde menfaat birlikteliği ön planda. Bakarsın yarın menfaatler biter ya da oranlarda sıkıntı oluşur ‘devam’ denilen siyasi birlikler ‘dün dündür tamam’ mantığına uyuverirler.

*

Endişeler ne olur?

Ülkeyi satar mı?

Dış mihraklar çöreklenir mi artık ülkemize?

Ülkemizi kıskanan devletler çökertmek için fırsatı ele mi geçirdiler?

Bu ve benzer soruların, endişelerin cevabı bence kocaman bir hayır.

Neden?

Yapılan seçim her ne kadar büyük olsa da, dünyaca meşhur bir şehir olsa da İstanbul BB Başkanlık seçimi yapıldı. Yani bir belediye başkanı seçildi. A partisi yerine B partisi ya da AKP yerine CHP geldi. Daha doğrusu o partiye gönül vermiş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı seçildi belediyeye başkan olarak.

Ülkemizde yer yer eleştirilse de kanunlar ve hukuk var. Denetleyici kurullar, birimler var. Öyle olunca kanunlara aykırı kimse bir şey yapamaz.

Ülkeyi satamaz, dış mihraklara peşkeş çekemez.

Hele ki, ülkesini en az eleştiri yapanlar kadar seven bir kişidir sanıyorum seçilen belediye başkanı. Zira Ekrem İmamoğlu değil de Binali Yıldırım seçilse yine bu böyleydi.

Belediyecilik çalışmaları ise onu da belediye meclisi, vatandaşların istek ve yönlendirmeleri, merkezi hükümet ve başkanın ortak çözümleriyle olacak şeylerdir. Eksiklikler olursa da seçim çok uzak değildir.

 

GÜLÜMSEYİN

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker twitter hesabından, 23 Haziran Pazar sabahı, oy verme işlemleri sürerken, yol kenarında duran eski bir yorganın fotoğrafını paylaşarak, “İstanbul Esenler Davutpaşa’da sandıkları kontrol ederken terkedilmiş bir mitil bulduk. Acaba kimin?” diyerek Bahçeli’ye ‘mitil’ göndermesi yaptı.

24.06.2019

Ali Şeker : İstanbul Esenler Davutpaşa’da sandıkları kontrol ederken terk edilmiş bir mitil bulduk. Acaba kimin?

Haber Yorum

Abdullah Hoşgör

Minval News

Haberin Doğru Yolu!