NEDEN OLMASIN?

Patriot olmazsa S-400 olacak deyip işlemler başladığında ABD’nin ayarları bozuldu ve tepkisini çok sert göstereceğini belirten açıklamalar geldi.

Obama döneminde Türkiye‘ye Patriot’ların satılmamasının yanlış olduğunu, bununla beraber, Rusya’dan S-400 alması gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacaklarını söyleyen Tramp, ABD olarak zor bir durumda kaldık ancak şunu ifade edeyim; ABD, Rusya’dan füze sistemi satın aldığı için NATO müttefiki Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacak. Çok zor bir durum fakat üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz, dedi.

ABD yönetimi Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füzelerini teslim alması halinde, Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını ve F-35 savaş uçağı programından çıkarılacağını açıklamıştı. Muhtemel yaptırımların arasında Türkiye’nin ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına alınması da yer alıyor.

Rusya da bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda ve Füze Savunma Sistemi S-400’lerin malzemelerinin sevkiyatı ile ilgili konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Türkiye-Rusya arasında savaş uçakları konusunda da anlaşma yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Bu uçaklar ise Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri için 5. nesil savaş uçağı olarak geliştirilen Su-57.

Su-57 uçuş menzili, hız ve manevra kabiliyeti konusunda F-35’ten üstünlükler taşırken, F-35 de gizlilik avantajına sahip bulunuyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov‘a yöneltilen Ankara ile savaş uçağı anlaşması olabilir mi? Sorusuna, Neden olmasın. Görüldüğü gibi bunun emsali daha şimdiden neticelendi, cevabını verdi.

Rusya ile yapılan anlaşma gereği S-400’lerin sevkiyatı 12 Temmuz’da başlamıştı. Sistemin yerleştirilmesine ilişkin işlemlerin Nisan 2020’de tamamlanacağı tahmin edilmekte. Minvalnews.com

 

 

Resim karşılaştırma AA

Minval News

Haberin Doğru Yolu!