YATIRIMCILAR TAKİBE DÜŞEN KREDİLERİ SATIN ALMAK İÇİN FON KURUYOR

Albayrak: Yatırımcılar, takibe düşen kredileri satın almak için fon kuruyor

Euronews Türkçe’ye yazdığı makalede Albayrak, bankacılık sektöründe yıllık bazda yaklaşık yüzde 15 daralan kredi hacminin ciddi bir endişe olmaya devam ettiğini belirterek, uygun işletmelere kesintisiz bir kredi akışının devam etmesini sağlamak istediklerini söyledi.

Albayrak, şöyle dedi: “Finansal yeniden yapılandırmalarla ilgili yeni kanun bu konudaki kararlılığımızı ortaya koyuyor. Buna ek olarak, bankaların özellikle enerji ve inşaat sektöründe takibe düşen krediler ile ilgili çalışmalarını yakından izliyoruz. Bir çok yerli ve yabancı yatırımcının bu kredileri satın almak için fonlar kurma konusunda gösterdiği ilgiye de ayrıca dikkat çekmek gerekir. Yatırım ortamına desteğimizi artırmak için gerekli yeni kurallar ve düzenlemeleri hayata geçirme konusunda da istekliyiz.”

Albayrak ayrıca, ulusal bir kredi derecelendirme kuruluşunun da bilgi ortamını daha da iyileştireceğini belirterek, sermaye piyasalarını derinleştireceğini ifade etti.

‘Kurumlar vergisini düşürmek için çalışıyoruz’

Berat Albayrak yazısında, ‘vergi yönetimini güçlendirmek, vergi tabanını genişletmek, yatırım ve istihdamı artırmak amacıyla kurumlar vergisini düşürmek için vergi kanununda kapsamlı bir dönüşüme başlamak üzere olduklarını’ bildirdi. 

Albayrak, cari dengeyi desteklemek ve doğrudan yabancı yatırım çekmek için, Türkiye Varlık Fonu’nun diğer kamu kurumları ile birlikte ilaç, petrokimya, enerji ve teknoloji sektörlerinde stratejik ortaklıklara yönelik aktif olarak görüşmeler yürüttüklerini de kaydetti.

Minval News

Haberin Doğru Yolu!