KAYYIM ATAMA BULAŞICI MI?

KAYYIM ATAMA BULAŞICI MI?

 

Son kayyım ataması olayı Türk Hava Kurumu’nda yaşandı.

Son yıllarda önceki yıllarda rastlanmayan ya da farklı uygulandığından kamuoyunda yer almayan kayyım mevzusu son günlerde Türk Hava Kurumu gibi farklı farklı mecralarda gündeme geliyor.

*

Her fırsatta iktidarı ve atadığı kayyımları eleştirerek şikâyetçi olan CHP, eleştirdiği işi kendisi yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından geçtiğimiz gün Sivas’ta CHP İl ve Merkez İlçe teşkilatlarına gönderilen resmi yazıda kayyım atandığı ve olağanüstü kongre kararı alındığı medyaya yansıdı.

CHP Genel Merkezi tarafından İl ve Merkez İlçe Teşkilatı’na birer resmi yazı gönderildi. Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Sekreter Yardımcısı Muharrem Erkek’in imzalarını taşıyan yazılarda İl Başkanlığına Yılmaz Coşkun ve İlçe Başkanlığına Sebahat Şencan’ın atandığı belirtilerek, bu iki başkan ve yeni yönetimleri ile olağanüstü kongrelere gidileceği kaydedildi.

 KAYYIM NE DEMEK?

İcrâ etmek, yürütmek, işini görmek manasına gelen ḳayyim kelimesi dilimizde yanlış olarak ‘kayyum’ şeklinde kullanılmaktadır.

Belli bir malın, bir kurum ya da kuruluşun, belli bir işin görülmesi için tâyin edilen kimseye de kayyım denir.

İslam Ansiklopedisinde kayyım için “bir işi yerine getiren, üstlenen kimse” anlamına gelen kayyım kelimesi terim olarak “hâkim tarafından kısıtlı, gaip vb. kişiler adına hukukî tasarrufta bulunmak üzere tayin edilen kimse” şeklindeki geniş anlamı yanında “vakıf mütevellisi” ve “camilerin temizlik işlerini yapan görevli” anlamında da kullanılmıştır. Kelime Allah’ın isimlerinden olan “kayyûm” ile de karıştırılmıştır. İslâm hukukunda ehliyetsizlik veya eksik ehliyet sebebiyle kişinin kısıtlanması durumunda hukukî tasarrufları velî, vasî veya kayyım vasıtasıyla denetim altına alınır. Ayrıca vekil bırakmadan ortadan kaybolan ve hayatta olup olmadığı bilinmeyen kişinin hukukî işleri yahut vasî bırakmadan ölenin vasiyetlerini yerine getirmek için hâkim kayyım tayin eder. İslâm hukuku kaynaklarında genel olarak mütevelli, kayyım, nâzır ve müşrif aynı anlamda geçmekle birlikte örfe göre bu kelimelere farklı mânalar da verilmiştir.’ Denmektedir.

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!