PARTİSİNİ KURMAYA KAÇ GÜN KALDI?

Eski bakan Ali Babacan sessizliğini son ana kadar korurken, çevresinden yeni yeni açıklamalar geliyor.

Kaynak isminin saklı tutulduğu kulislere göre Babacan partiyi en geç 45 gun içinde kuracak.

AK Parti’den istifa ettikten sonra yeni bir parti için çalışmalarını hızlandıran Ali Babacan’ın partisine eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül destek vereceğini açıklamış. Ayrıca Babacan’ın yeni partiyi Aralık ayının sonuna kadar kuracağı belirtilmiş.

Babacan’a yakın kaynaklar tarafından yeni partinin detayları belirtilmiş. Kaynaklar tarafından partinin kurucular kurulunun 60-70 kişiden oluşacağı, tüzük ve programının hazır olduğu, genel merkez binası için is3 dört ayrı alternatifi değerlendirildiği belirtildi.

Ayrıca 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni partide yer almayacağı ancak Abdullah Gül’ün destek vereceği belirtildi. Bu konu hakkında Abdullah Gül’ün şu açıklamaları yaptığı ifade edilmiş:
“Ben her türlü desteğe hazırım. Gerek fikir verme anlamında gerekse de bazı isimlerin partiye desteğini sağlama ve ilişkileri yürütme anlamında destek vereceğim”

Babacan ekibi siyasi etik gereği hâlihazırda milletvekili olanlara veya hâlihazırda bir partinin yöneticisi sıfatına sahip olanlara teklif götürmemiş. Talep onlardan gelirse bu isimlerle görüşülmüş.

Yani alınan prensip kararının, “şu şu isimler kurucular kurulunda yer almayacak” gibi bir bağlayıcılığı da yokmuş.

Öngörülen tarih aralık ayı sonunda, planlandığı gibi kurulacakmış.

Minval News

Haberin Doğru Yolu!