EYY MACRON! ÖNCE SEN KENDİ BEYİN ÖLÜMÜNÜ KONTROL ETTİR…

 

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, “Müttefikimiz Türkiye’nin güvenlik kaygılarının son derece farkındayım. Çok sayıda terör saldırılarına maruz kaldılar. Bununla birlikte, hem DAEŞ karşıtı koalisyon için tehdit oluşturan bir askeri hareket yapıp hem de birlik ve destek beklenemez” değerlendirmesinde bulunmuştu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Paris’te düzenledikleri ortak basın toplantısında Macron.  

Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, deprem felaketiyle sarsılan Arnavutluk’a 500 konut yapılacağını belirtirken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye ile ilgili sözlerine sert sözlerle yüklendi. Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, Macron’a “Sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir” şeklinde tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron ile ilgili sözleri Karar‘ın aktardığı haberdeki ilgili bölüm şöyle.

Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanların giderek arttığını görüyoruz. Son örneği NATO tartışmalarıdır. Hiç risk almayan hep kazanmaya alışmış kimi ülkeler, Türkiye’nin kendi hakkını, hukukunu, egemenliğini koruma çabalarına tahammül edemiyor. Fransa Cumhurbaşkanı’nın son açıklamaları bu hastalıklı sığ anlayışın örneklerinden biridir. Fransa Cumhurbaşkanı ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’ diyor. Sayın Macron bak Türkiye’den sesleniyorum, NATO’da da söyleyeceğim, önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibelerini yerine getirmiyorsun. NATO’ya ödemen gereken paraları bile doğru dürüst ödemezsin ama hava atmaya gelince hava atarsın. Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak-çıkarmamak… Bu senin haddine mi? Böyle bir şeyin kararını senin verme yetkin var mı? Ülkemizin haklı hassasiyetlerini hiçe sayıp en küçük bir ilgilerinin olmadığı Suriye’de tırnak tutturmaya çalışan Fransa’nın ta kendisidir. (Fransa’nın Suriye’de bulunması) Senin orada bulunmaya hak ve selahiyetin yok. Seni rejim de davet etmiş değil. Türkiye’nin güvenliği Avrupa’nın güvenliği demektir.

Minval News

Haberin Doğru Yolu!