İŞÇİLERİN YÜZÜ GÜLECEK Mİ?

İŞÇİLERİN YÜZÜ GÜLECEK Mİ?

Yasalarla üye dağılımı tespit edilmiş 15 kişiden ibaret bir oluşum Asgari Ücret Tespit Komisyonu. TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirleyeceği üyelerden birinin başkanlığında; TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,

-En çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci,

-En çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci.

Özetle;

Beş kişi hükümet temsilcisi.

Beş kişi işveren temsilcisi.

Beş kişi ise işçi temsilcisi.

*

Taraflara şöyle bir bakalım.

Hükümet temsilcisi; öyle sanıyorum ki ne şiş yansın ne kebap politikasından farklı bir düşüncede değiller. Ne kızı verir ne dünürü küstürürler. Hatta biraz da işverenden yana…

‘Ücret artışı kadar, işin kendisinin yani istihdamın korunması da mühim.’

Şeklinde bir düşünceye de sahip. Her ne kadar bu söylemi sonradan tamir etmeye çalışsalar da bu böyle.

*

İşveren; işverenler işçilerini, çalıştırdıklarını çok severler ve onların rahat ve insani yaşayış düzeyinde bir hayat yaşamalarını canla başla isterler onların hiçbir şekilde maddi sıkıntı çekmesini istemezler ve hatta gelirlerinden belli oranda çalışanlarına refah payı olarak yıllık ödemeler yaparlar, demek isterdim fakat bunu söylemek imkânsız.

Bir tanıdığım çalıştığı fabrikanın patronunun ‘İşçilere para (maaş) vermek çok zoruma gidiyor.’ Dediğini aktarmıştı.

Asgari ücret zammına yönelik görüşlerini paylaşan TİSK temsilcisi yani işverenlerin temsilcisi, önümüzdeki yıl asgari ücrete yüksek bir zam olmayacağını, bunun için önlerinde üç kuvvetli neden bulunduğunu söyleyip, ‘üç kuvvetli neden’ olarak ise;

-İşsizliğin rekor düzeye ulaşmasını,

-Yakın zamanda seçim olmamasını

-Kayıt dışılığın artmasını göstermiş.

Yani eliniz mahkûm bizim tekliflerimize diyorlar. Seçim yok, işsiz insan çok, dışardan gelmiş göçmenler dâhil yerli yabancı bir sürü işsiz varken siz nasıl alabilirsiniz bizden insani yaşama seviyesinde bir maaşı diyorlar.

Hükümet tarafı da benzer düşüncedeydi…

Bu şartlarda işverenlerin ya da onların temsilcilerinin işçilerin huzur ve refahını sağlamak amacıyla ve de hükümet yetkililerinin desteğiyle insan onuruna yakışır insani refah seviyesinde yaşayacak kadar maaş ya da maaşlara zam yapar mı?

Hayır…

*

İşçi kesimini en büyük konfederasyon olan Türk-İş temsil ediyor. Sendikalar işçi ya da çalışanların sırtından müreffeh bir hayat yaşayan seçilmişlerden oluşan bir elitler topluluğu. Onların da zam olmuş olmamış çok da umurlarında değil. İşin yapısı gereği savunurmuş yapar gibi yapmak…

Neden?

Hatırlanırsa hükümet ile Türk-İş, 12 Ağustos’ta yaklaşık 500 bin işçiyi ilgilendiren kamu toplu iş sözleşmesini imzalamıştı. Orada hükümet Türk-İş’in teklifinden çok düşük olmasına rağmen ve öncesinde de kendi taleplerini ısrarla istedikleri halde hükümetin teklifini kabul edip anlaşmayı imzalamıştı.

Ve Türk-İş Genel Başkanının kapattığını düşündüğü mikrofona “Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle.” Dediği muhteşem işçi savunması(!) dünyaya ilan edilmişti.

Bu sendikanın aynı şekilde hareket etmeyeceği ne malum?

Nasıl inanacak işçiler haklarını bu sendikanın alacağına…?

Bir kere işçiyi es geçen bir daha geçmez mi?

Geçer…

O zaman bu gruptan da yani kendilerinin temsilcisinden de işçi bir şey beklemeyecek.

Hatta belki de şöyle diyecek sendika.

Her ne kadar biz 2 bin 578 liradan aşağısını kesinlikle de kabul etmeyiz dediysek de içinde bulunduğumuz hassas durum ve zamandan dolayı az da olsa bu teklifi kabul ettik, deyip geçiştireceklerdir. (Mikrofon açık kalırsa duyurulmak istenmeyen başka şeyler de duyulabilir…)

Bu sendika hak alabilir mi?

Hayır…

*

İşçiler ölmüş de ağlayanları yok…

İşçiler fedakârlık yapsın ve kendi hallerine kendileri ağlasın…

*

Dünyadan bazı ortalama asgari ücretler

Bugün asgari ücret İngiltere’de 1489 Sterlin (11 bin 152 TL.)

Almanya’da 1593 Euro (10 bin 163 TL.)

Fransa’da 1521 Euro (9 bin 703 TL.)

İspanya’da 1050 Euro (6 bin 688 TL.)

Yunanistan’da 721 Euro (4 bin 600 TL.)

Türkiye’de  317 Euro (2020 TL)

 

17.12.2019

Emir Alp GÜNDÜZ

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!