UYUMADAN ÖNCE EVİNİZDEKİ İNTERNET MODEMİNİ KAPATMAZSANIZ NE OLUR?

Hayatımızın her alanında kablosuz internet ile iç içe yaşıyoruz. Peki kablosuz internetin sağlığa etkileri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi miyiz? Özellikle çocukların uyuduğu odada modem bulunmaması ve gece saatlerinde modemin kapatılması tavsiye ediliyor. Kablosuz internet kullanımının vücuda verdiği zararlar hakkında bakın uzmanlar ne diyor.
 
undefined
 
Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Barış Metin, teknolojiyle beraber hayatımıza giren kablosuz internet kullanımı ve elektro manyetik dalgaların sağlığa etkilerine ilişkin pek çok çalışma yapıldığını, araştırmaların halen sürdüğünü söyledi.
 
undefined
 
Elektro manyetik dalgaların dokular tarafından emildiğini, bu durumun vücutta çeşitli değişikliklere neden olduğunu kaydeden Doç.Dr. Metin, “Bugüne kadar kablosuz internet sisteminin ve cep telefonlarının güvenliği sar değeri adı verilen bir sistemle ölçüldü. Cep telefonlarının üzerinde bir sar değeri var. Avrupa Birliği ve Amerika’nın bu konuda koruduğu çeşitli kotalar var. Sar değeri hep dokunun emdiği ısıya göre hesaplanmış yani dokuyu ısıtıp ısıtmadığı tespit edilmeye çalışılmış yani termal etkisi ölçülmüş. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve son zamanlarda çıkan yayınlar bu sinyallerin ısı dışında dokuda birçok değişiklik yaptığını ortaya koyuyor.
 
undefined
 
Bu konuda çıkan yayınları incelediğimiz zaman wifi sinyallerinin dokularda hasara yol açtığı, doku genetiğini bozduğu, sperm sayısını azalttığı, erkeklerde özellikle kısırlığa neden olduğu, dikkat konsantrasyon problemlerine yol açtığı, çocuklarda öğrenmeyi bozduğu şekilde etkileri tespit edilmiş” diye konuştu.
undefined
 
Son yönetmeliklerin manyetik dalgaların verdiği bu hasarları göstermediğini kaydeden Metin, “Wi-Fi sinyalinin verdiği hasar ısınmanın ötesinde. Bu nedenle yeni güvenlik normlarına ihtiyaç var. Ayrıca şu anda bulunduğumuz yerde cep telefonundan etraftaki Wi-Fi ağlarını izlemeye çalışsak çok sayıda ağ çıkar. Bu da çok fazla elektro manyetik sinyale maruz kalıyoruz demek. Yapılan çalışmalar bu sinyallerin dikkat, öğrenme, yaşlanma, sperm kalitesi ve infertilite (kısırlık) gibi birçok konuda zararlı etkilerini olduğunu gösteriyor ve aktif yönetmelikler bu zararları yeterince gözetmiyor” dedi.
 
undefined
 
Özellikle çocukların korunması için bazı önlemler alınabileceğini kaydeden Doç.Dr. Barış Metin, “Evde modemi çocuklardan uzak tutmak önemli. Modemin kullanılmadığı zamanlarda özellikle gece saatlerinde kapatılmasını öneriyorum. Komşunun modemi çok yüksek bir zarar vermeyecektir ama çocuğun odasında ya da çocuğun odasına yakın modemi kesinlikle tutmamak gerekli. Çocuğun odasına uzak bir yere koymak gerekir” dedi. Sözcü

Minval News

Haberin Doğru Yolu!