S-400’LER SATILACAK MI?

Ortadoğu Uzmanı ve Korkusuz Gazetesi Yazarı Hüsnü Mahalli, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’leri neden aktif etmediğini değerlendirdi. Mahalli, Türkiye’nin S-400’leri satılığa çıkardığı iddialarıyla ilgili de çarpıcı tespitlerde bulundu.

”S-400’LER KİME KARŞI KULLANILACAK?”

S-400’lerin kime karşı kullanılacağı sorusunun muamma olduğuna dikkat çeken Mahalli, ”Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında hem kişisel hem de devletler arası ilişkiler var. Türkiye, Putin’in onayıyla önce Cerablus’a, sonra Afrin’e ve daha sonra da Fırat’ın doğusuna girdi. Güney sınırımızda Suriye var. Ancak buranın hava sahasını Ruslar yönetiyor. Dolayısıyla buradan gelecek bir riski Rus füzesiyle karşılamak biraz komik. Fırat’ın doğusunda ABD, terör örgütü YPG’ye destek veriyor. Oradan da bir risk gelebilir. Ancak ABD’de de NATO üyesi ve aynı zamanda Türkiye’nin stratejik müttefiği. Türkiye’de 10 tane üssü olan ABD’nin riskinden söz etmek de çok komik. Onun için bu S-400 meselesi biraz enteresan. Kime Türkiye bir NATO ülkesiyse, NATO ülkeleri düşman olamaz. Suriye’yi Rusya yönetiyor, İran ile dostsun. Büyük bir çelişki var. Düşman kim, kime karşı kullanılacak bu füze?” dedi.

”HENÜZ SANDIKLARI BİLE AÇILMADI”

Mahalli, S-400’lerin bugün aktive edilmesine karar verilse bile bunun için en az 3-5 ayın gerekli olduğunu vurguladı. Henüz teknik hazırlıkların bile yapılmadığını anlatan Mahalli, ”Rusya’dan getirilip Mürted Hava Üssü’ne yerleştirilen S-400’lerin henüz sandıklarının bile açılmadığı bilgisi var. Zaten monte ederim olur biter gibi bir şey yok. Bunun uydu bağlantıları var, altyapı bağlantıları var, bilgisayar sistemleri var. Karmaşık bir yapısı var.” ifadelerinde bulundu.

”TÜRKİYE S-400’LERİ SATAMAZ”

Türkiye’nin S-400’eri başka bir ülkeye satacağı iddialarına ilişkin konuşan Mahalli, bunun mümkün olmadığına dikkat çekti. Mahalli, şunları söyledi:

”Türkiye’den askerler Rusya’ya giderek bunun için özel eğitim aldı. Bunun için özel yazılımlar yapıldı. Bu yazılım da Türkiye’ye verildi. Dolayısıyla Türkiye kendisine göre yapılan bir yazılımı başka ülkeye veremez. Ya kullanmayacaksa kutularında kalır ya da bir formülle Ruslara iade eder. Tabi ki anlaşarak, başka bir yolu yok bunun. Uluslararası anlaşmalarda ‘Al malını, ver paramı’ anlayışı da yok. Ancak dostluk içinde bir formül geliştirilebilir.”

Haberin tamamı için kaynağa git

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!