TÜRKİYE’YE TEHDİT MESAJI: YA ÇEKİL YA…

Türkiye’nin Libya’da görev yapan Türk askeri varlığının görev süresini 18 ay daha uzatması bölgede tansiyonu yeniden yükseltti.

Kararla birlikte Türkiye’nin Sirte’ye yönelik bir operasyon için hazırlık yaptığı öne sürülürken, Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter ise Türkiye’ye ültimatom verdi. 

Mısır devlet gazetesi Al Ahram’ın haberine göre, Hafter Perşembe günü yaptığı açıklamada  Türkiye’nin Libya’ya müdahale etmeye devam etmesi halinde bu ülkedeki Türk silahlı kuvvetlerine karşı güç kullanma tehdidinde bulundu. 

El Ahram’a göre, Libya’nın Bağımsızlık Günü’nün 69. yıldönümünde Hafter, “Türk ordusunun çizmeleri tertemiz toprağımıza saygısızlık ettiği müddetçe ülkeye güven ve barış gelmeyecek. Sömürgeci düşmanın iki seçeneği var: Ya barışçıl bir şekilde ayrılmak ya da zorla kovulmak” dedi. 

Bu arada LNA’dan Çarşamba günü yapılan açıklamada ise Türk silahlarıyla donatılmış binlerce paralı asker ve milisin Sirte’yi ele geçirmek için bölgede yığınak yaptığı öne sürüldü. 

LNA Sözcüsü Ahmet Mismari yaptığı açıklamada, “Seferberlik El-Hisha, Al-Qadahiyah, Zamzam ve tüm doğu Misrata bölgelerinde yoğunlaşırken, LNA’nın kontrolündeki Sirte, Cufra ve tüm Doğu bölgelerine yönelik bir saldırı hazırlığı olduğu gözlemleniyor. Bu durum Askeri Komite’nin vardığı ateşkes anlaşmasının ilkelerinin açık bir ihlali anlamına geliyor” dedi.  

Ateşkes hattı çevcrasindeki hazırlık sürecini gösteren bir video yayınlayan LNA, Türkiye destekli milislerin hareketlerini izlemeye ve takip etmeye devam ettiklerini, bölgede herhangi bir kışkırtıcı adım atmamaları konusunda uyardıklarını da açıkladı.

Mismari, LNA Genel Komutanlığının ateşkes anlaşmasına uyma, 5 + 5 Askeri Komite’nin sonuçlarını uygulama ve uluslararası toplumun taleplerine ve iyi niyetli Libyalıların çabalarına olumlu yanıt verme taahhüdünü teyit ettiklerini de söyledi. 

Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre önümüzdeki yıl Aralık ayında seçimlere gidilebilmesi için tüm yabancı güçler ve paralı askerlerin 90 gün içinde ülkeyi terketmesi gerekiyordu. 

Londra’dan yayın yapan The Arab Weekly gazetesinin iddiasına göre LNA tarafından paylaşılan bilgiler, TBMM’nin geçtiğimiz Salı günü Libya’daki Türk kuvvetlerinin görevini 18 ay daha uzatması ile aynı döneme denk geliyor. Gazeteye göre tüm bu gelişmeler Türkiye’nin Libya krizinin çözümüne ilişkin niyetleri konusunda şüpheler doğuruyor. 

Gazeteye konuşan parlamento üyelerinden Zeydan el Zadma Türkiye’nin Libya topraklarındaki güçlerinin görev süresini uzatma kararının arkasında şüpheli hedefleri olduğuna dikkat çekti. Zadma, bu şekilde siyasi, ekonomik ve petrol çıkarlarını korumak ve Libya’nın kaynaklarını ele geçirmeye devam etmek istediğini öne sürüyor.

Zadma, son Türk hamlelerinin ülkede devam eden siyasi süreci ve çatışmanın tarafları arasında iki ay önce imzalanan ateşkes anlaşmasını hedef aldığını da ileri sürüyor. 

Diğer bir parlamento üyesi Misbah Douma ise Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye Libya’daki varlığını artırmaya devam ediyor. Türk parlamentosu Askeri Komite’nin çabalarını (5 + 5) ve Aralık 2021 seçimlerini engelliyor. Libyalılar, her bir paralı askerin Libya’dan ayrılmasını zorlamalı, siyasi ve askeri yolları ve devlet kurumlarının birleşmesini desteklemelidir” diye yazdı. 

Gazetenin haberine göre Türkiye’nin ülkenin batısındaki Vatiye Üssü’ne silah yığınağı sürerken, paralı askerler ve milislerin toplanması da devam ediyor.

Gazeteye göre Libyalı kaynaklar, Türkiye’nin, karadan havaya fırlatılan füze platformları ve uzun menzilli saha topları da dahil olmak üzere gelişmiş askeri teçhizatlarını askeri uçaklarla kurduğu hava köprüsüyle Vatiye Üssü’ne getirmeye devam ediyor ve bu durum son günlerde büyük bir artış gösteriyor. 

Batı Libya’daki en önemli üslerden biri olan Vatiye, geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye destekli milisler tarafından LNA güçlerinden ele geçirilmişti. Türkiye, bu üssü başta Trablus olmak üzere ülkenini batısını doğudan gelebilecek saldırılara karşı korumak için tahkim ediyor. Vatiye aynı zamanda muhtemel bir Sirte operasyonunda da önemli bir rol oynayacak. Üste Türkiye tarafından gönderilen çok sayıda dron olduğu da ileri sürülüyor. 

Gazeteye göre Türkiye bir yandan LNA’ya karşı gerçekleştirdiği askeri provokasyonlar diğer yandan da oluşturulmak istenen yeni siyasi yapıya kendi yandaşlarını yerleştirmek suretiyle ülkedeki sorunu giderme çabalarına engel olmaya çalışıyor. 

Kaynağa git

Minval News

Haberin Doğru Yolu!