WhatsApp TERK Mİ EDİLİYOR?

Tepki çeken güvenlik sözleşmesi nedeniyle WhatsApp’a yoğun eleştiri var. WhatsApp yetkilileri ise gizliliklerinin değişmediğini iddia ediyor. Ayrıca WhatsApp, güncellenen koşullara ilişkin bilgilendirme duyurusu yayımladı. 

Sunduğu güvenlik sözleşmesi nedeniyle ‘anlık mesajlaşma’ uygulaması WhatsApp’tan vazgeçip yeni arayışlara geçiyor. 8 Şubat’ta yürürlüğe girecek güvenlik sözleşmesini kabul etmek istemeyenler uygulamayı kullanamayacak.

ABD’li sosyal medya devi Facebook’un çatısı altında yer alan WhatsApp, 4 Ocak’tan beri kullanıcılarına bildirim göndererek yeni veri paylaşma iznini kabul etmelerini istiyor.

Bu izni vermeyenler 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacak. Bu hamleyle WhatsApp’ın bundan sonra Facebook’la daha rahat veri alışverişi yapmayı planladığı ve daha fazla kullanıcı verisini reklam verenlerle paylaşmak istediği belirtiliyor.

 

Peki alternatifleri neler?

WhatsApp yerine kullanılabilecek uygulamalar ise şöyle: Signal, Telegram, WeChat, Skype, Line, Viber vs.

‘Yüzde 100 güven yok’

Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, WhatsApp’ın güncellenen gizlilik politikası kapsamında hesap bilgilerimiz, mesajlarımız, durum bilgilerimiz, bağlantılarımız, ödeme ve işlem verilerimizin toplanıp işlenebileceğini belirterek, şunları söyledi:

“AB ülkelerinde ‘Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR)’ mevcut olduğundan bu dayatma gerçekleştirilemiyor. Bu yönetmelikle şirketlerin dijital verileri saklama ve güvende tutmalarına yönelik önemli maddeler mevcut. Türkiye’de Facebook’un temsilcilik açması demek KVKK kapsamında hizmet göreceği anlamına geliyor ve Türk vatandaşlarının da verilerinin bu şekilde işlenmeyeceği ortaya çıkıyor.

Elbette alternatif anlık mesajlaşma uygulamaları mevcut. Ama dijital dünyada yüzde yüz güven söz konusu değil. Unutmayın bir şey ücretsizse ürün sizsiniz, sizin kişisel verilerinizdir.

‘Gizliliğimiz değişmedi’

WhatsApp’ın başındaki isim olan Will Chathcart, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları paylaştı:

“Dünyada 2 milyar kullanıcımızın güvenli iletişimini sağlıyoruz. Uçtan uca şifreli olarak herkesin sevdikleriyle mesajlaşma ve görüşmesini sağlıyoruz. Bu değişmiyor. Uçtan uca şifreleme nedeniyle biz sizin özel görüşme ve yazışmalarınızı göremeyiz. Facebook da göremez. Güvenlik politikamızı daha şeffaf olması için güncelledik ve bunu ekim ayında duyurduk. Bu WhatsApp üzerinden ticaret ve iş yazışmalarını da kapsıyor. WhatsApp’ın Facebook’la veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmiyor. İnsanların arkadaş ve aileleriyle güvenli olarak iletişim kurmaları üzerinde bir etkisi yok.

Çoğu ülkede WhatsApp mesajları iş için kullanılıyor. 175 milyon insan her gün bir iş hesabından mesaj atıyor ve daha fazla insan bunu yapmak istiyor. İşletmeler bu mesajlara daha hızlı ve verimli cevap verebilecek araçlar istiyor.”

WhatsApp duyuru yayımladı

Öte yandan WhatsApp, güncellenen koşullara ilişkin bilgilendirme duyurusu yayımladı. WhatsApp’tan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş  yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak  istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp  üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik  politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz  Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip  olabilecekler.

Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri  paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar  insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim  kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden  geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp  aracılığıyla paylaşıyoruz. Haberin tamamı için tıklayınız 

Ayrıca WhatsApp’ın değiştirdiği gizlilik sözleşmesi hakkındaki iddialar teyit.org adresinde ele alınmış hangi şirket hangi verilerle ilgilenmekte gibi bir çalışma da yapmış.

‘ Bulgular

WhatsApp 4 Ocak 2021’de yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayınladı.

WhatsApp yayınladığı ilkelerde kullanıcının kabul etmesi halinde Facebook şirketleriyle kullanıcı verileri paylaşılabileceğini belirtiyor.

Kullanıcılar 8 Şubat’a kadar metni onaylamazsa WhatsApp’ı kullanamayacak.

WhatsApp‘ın Facebook’la bilgi paylaşımı 2016’dan beri devam ediyor. Ancak yeni ilkeler ile bunu reddetme hakkınız elinizden alınıyor.

WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı.

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde kapalı mesajlaşma platformu WhatsApp’ın güncellediği gizlilik ilkeleri hakkında bazı iddialar gündeme geldi. Uygulamayı kullanacakların verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmesi gerektiği, sözleşme kabul edilmediği takdirde kullanıcının artık WhatsApp’a erişemeyeceği söylendi.
 

WhatsApp verilerin önemli kısmını Facebook şirketleriyle paylaşacak

WhatsApp, gizlilik ilkelerinde yapılan değişikliği 4 Ocak 2021 tarihinde açıkladı. Açıklamada uygulamanın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu ve bu şirketlerle nasıl veri paylaşıldığına ilişkin bilgiler yer alıyor. WhatsApp hizmet yürütülmesi, iyileştirilmesi ve desteklenmesi gibi amaçlarla kullanıcıların bazı bilgilerini zaten topluyordu. Bunların bir kısmı kullanıcılarca sağlanan hesap, durum, bağlantı, cihaz gibi bilgilerken, bir kısmı da otomatik olarak toplanan kullanım, kayıt ve konum gibi bilgilerden oluşuyor. 

Facebook çatısı altındaki şirketlerle paylaşılacak verilerle ilgili kısım açıklamanın “Üçüncü Taraf Bilgileri” başlığında yer alıyor. Burada, kullanıcıların gizlilik sözleşmesini kabul etmesi durumunda sahip olunan bilgilerin hizmetlerin yürümesi, özelleştirilmesi ve pazarlanması gibi amaçlarla kullanılabileceği söyleniyor. Yine bilgilendirme metninde, teknik altyapı, teslimat ve diğer sistemleri sağlamak, anket ve araştırma yaptırmak, kullanıcıların ve başkalarının güvenliğini, emniyetini ve bütünlüğünü korumak ile müşteri hizmetlerine yardımcı olmak ve hizmetlerin desteklenmesi için de Facebook şirketleriyle birlikte çalışıldığı yazıyor. 

Bilgilendirme metninde verilerin kullanımına ilişkin bir örnek de sunulmuş. Örneğe göre, iCloud veya Google Drive gibi bir veri yedekleme hizmeti kullanıldığında, tıpkı WhatsApp mesajları gibi bu hizmet vericiler kullanıcının onlarla paylaştığı bilgilere sahip oluyor. Yani, uygulamanın kişilerin verilerini Facebook’la paylaşmayı kabul etmesini istediği ve bunu kabul etmemesi halinde uygulamayı kullanamayacağı doğru.

WhatsApp’ın reklam alabileceği üzerine iddialar da sık sık gündeme geliyor. Ancak 4 Ocak’taki bilgilendirme metninde, üçüncü taraf bant reklamlarına hâlâ izin verilmediği, gelecekte kullanılması durumunda gizlilik ilkesinin güncelleneceği söylenmiş.

Yeni gizlilik ilkeleri 8 Şubat 2021’de yürürlüğe girecek

WhatsApp tarafından koşulların ve gizlilik ilkelerinin yayınlanmasının ardından uygulamayı kullananlara güncellemeye ilişkin bildirimler de gelmeye başladı. Bu bildirimlerde güncellemenin 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bilgisi verilmiş. Kullanıcılar koşulları kabul etmezlerse WhatsApp’ı kullanmaya devam edemeyecek. 

Fakat bu durum Avrupalı kullanıcıları kapsamıyor. WhatsApp’ın, Birleşik Krallık dahil olmak üzere Avrupa bölgesindeki veri paylaşım uygulamalarında ve güncellenen gizlilik ilkelerinde bir değişiklik yapılmayacak.

Facebook WhatsApp’ı 2014’te satın almıştı

Şubat 2014’te 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın 2020 itibariyle dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Geçmişte de WhatsApp’ın kullanıcı hesap bilgilerini Facebook’la paylaşacağı konusu gündeme gelmişti. Hatta WhatsApp yeni gizlilik ilkelerini yayınladıktan sonra Wired’da yer alan bir yazıda uygulamanın uzun zamandan beri kullanıcıların verisini paylaştığı bilgisini aktardı.

Ancak WhatsApp’ın 2016’da yayınladığı gizlilik ilkeleri metninde kullanıcılara hesap bilgilerinin Facebook’la paylaşılması konusunda bir seçenek sunulmuştu. Kullanıcılar hesap ayarlarından bilgilerinin Facebook’la paylaşılmamasını seçebiliyordu

We Are Social’ın 2020 yılında yayınlanan raporunda (sf. 95) WhatsApp’ın Facebook ve YouTube’tan sonra en çok kullanılan üçüncü sosyal platform olduğu görülüyor. 

WhatsApp’ta yaşanan bu gelişme sonrasında alternatif mesajlaşma uygulamaları da konuşulur oldu. TechCrunch editörü Mike Butcher da konuyla ilgili Telegram, Signal gibi mesajlaşma uygulamalarının hangi verileri istediğine ilişkin bir paylaşım yaptı. Telegram, iletişim bilgileri, kişiler gibi bilgileri isterken; Signal yalnızca iletişim bilgilerine erişim talep ediyor. 

Apple AppStore üzerinden uygulamaların sizden istediği verilerde birçok başlık olduğu dikkati çekiyor. Tabloda yer alan bilgiler uygulamaları kullanmanız için gerekli izinleri değil, uygulamaların sizden istediği verileri içeriyor.

Dijital güvenlik alanında çalışmalar yapan Ahmet Sabancı da Twitter hesabından yaptığı açıklamada güvenlik açısından Telegram’ın uçtan uca şifreleme konusunda eksiklikler barındırdığını ve bu yüzden tercih edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bip kullanım şartları sayfasında verilerin üçüncü taraflarla paylaşılmadığı bilgisi yer almış. Fakat bu sayfada detaylı bilginin bulunabileceği söylenen bir link de var. Bu linke tıklandığında verilerin üçüncü taraflarla paylaşıldığı bilgisi görülebiliyor. Hangi verilerin paylaşıldığı ise gizlilik ilkesi sayfasında okunabiliyor.

Uygulamalar arasında en güvenlilerden biri olarak signal gösteriliyor. Aşağıdaki tablodan da hangi uygulamanın nasıl bir güvenlik yapısına sahip olduğuna ilişkin ipucuna erişilebiliyor. Bip’in uçtan uca şifreleme yöntemiyle ilgili ayrıntı ise net olarak bilinmiyor. Yazılım kodları kapalı ancak firma uçtan uca şifreleme olduğunu belirtiyor.

WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı

WhatsApp’la ilgili kafa karışıklığı yaşanmaya devam ederken, sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde şirketin gizlilik ilkelerini güncellemekten vazgeçtiği iddia edildi. Haberin CNN kaynaklı olduğu söylendi. Ancak WhatsApp tarafından yapılmış böyle bir açıklama yok. Şirket yöneticisi Will Cathcart Twitter hesabından bir açıklama yaparak konuyla ilgili kararlı olduklarını ve geri adım atılmayacağını belirtti. CNN International ya da Türkiye’de yayın yapan CNN Türk’te ise ilkelerin güncellenmesinden vazgeçildiğine dair herhangi bir haber yer almıyor. 

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı

WhatsApp ve Facebook konusunda bir gelişme de Rekabet Kurulu tarafından açıklandı. Kurul, 11 Ocak 2021’de yaptığı açıklamayla, Facebook ve WhatsApp hakkında resen bir soruşturma başlattı. Bu soruşturmayla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC şirketleri hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un altıncı maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amaçlanıyor.’

*

Neden bu panik? Bilgi paylaşımı çoğunluk itibariyle bir şekilde dolaylı ya da direk yapılıyor. Bedava program hiç de bedava olmaz değil mi? 

Korkulanlar eş dost arası konuşmalar yazışmalar mı, köşe başı yapılamayan dedikoduların bu platformlarda yapılmış olması mı, zaten birçok ortamda paylaşılan fotoğraf, yemek resimleri, giysiler mi yoksa yoksa birilerinin öküz altında buzağı arayarak bizi zorda bırakması gibi konular mı ya da bugün devlet tavsiyesi olmayan programlardan birini kullanırsam yarın bu program suç sayılırsa halim nice olur mu?

Yoksa, yoksa neden?

*

Bu anlamda kanunda yeri olmayan bir şey suç olmaz ve kanunen suç sayılmayan bir iş ve işlem yapılmadığı sürece iletişim hakkı kapsamında bu programlar kullanılabilir.

Yasak olmuş olsa ülke genelinde bir şekilde bu programlar yasaklanır, kullanımının yasak olduğu vatandaşlarına duyurulur.

Hal böyle olunca kanunen sıkıntılı yerlere girmedikten sonra istenen program, kanunlarla garanti altına alınan bir hak olan iletişim hakkı çerçevesinde,  kullanılabilir.

Yine de yoğurt üfleyerek yenmeli zira;

 

 

Asla unutulmamalı, dijital dünyada yüzde yüz güven söz konusu değildir.  

Minval News

Haberin Doğru Yolu!