Biber Patlıcan Nasıl Dayansın Buna Can!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz, enflasyon düşerken marketlerde hâlâ sebze ve meyve fiyatlarının düşmediğini dile getirerek “Bu marketlerde eğer kalkıp benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız. Milletimizin bu konuda dillendirdiği şikâyetleri kulak arkası edemeyiz” demişti.

TÜRKİYE Odalar Borsalar Birliği’nde (TOBB) konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlerdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğini eleştirmesi sonrasında zincir marketlerden yeni bir hamle geldi. Zincir marketlerin aldığı karara göre hal fiyatı 9-10 TL’ye ulaşan biber ve patlıcan gibi ürünleri bir süreliğine satmama kararı aldı. 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek “Biber ve patlıcan gibi maliyetleri yüksek olan ürünleri satmama kararı verdik. Ancak her şubemiz için bu karar geçerli değil. Alım gücü düşük olan bölgelerdeki marketlerimizde bu ürünler olmayacak. Kış aylarında seralardan gelen bazı ürünlerin fiyatları 15-20 TL’yi buluyor. Maliyet yüksekliğinden dolayı bu kadar artan fiyatlarla satış yapmak yerine böyle bir karar verdik. Ancak tüketici talebinin olduğu market şubelerinden bu ürünler satılacak.” dedi.

Enflasyonla mücadele adına herkes üzerine düşeni elbette yapmalıdır. Vatandaş olarak herkesin görevidir.

Ancak bu markette satmama kararı ne kadar çözümdür?

Alım gücü düşük olan bölgelerde satmamak enflasyonu nasıl etkileyecek?

Zengin yesin fakir görmezse canı çekmez mi denmektedir?

Zengin fakir ayrımı yaparak fakir vatandaş ekonomik sıkıntılar içinde boğuluyor demek olmuyor mu?

Üretici mi fiyatları yükseltiyor?

Aracı komisyoncular mı?

Market fakir bölgelerde satmayacaksa enflasyonu fakir bölgeler mi yükseltiyor marketler mi?

Daha sağlıklı çözüm bekliyor vatandaş!

Minval News

Haberin Doğru Yolu!