OYLAR NEREYE?

 

ABD’de bazı yerleşim birimleri son yıllarda, bir belediye başkanı ve kurumunun masraflarının, kente getireceği faydadan fazla olduğu gerekçesiyle ‘insan’ belediye başkanı seçmiyor. Bunun yerine kentin parası ile ortaklaşa kararlaştırılan yatırımlar gerçekleştiriyor.

*

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçe Belediye Başkanı seçilen Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan’ın ilk icraatı makam odasının kapısını söktürmek oldu. 

MHP’den Amasya Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sarı, göreve başlar başlamaz ilk iş olarak makam odasının kapısını söktürdü.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin yeni Belediye Başkanı CHP’li Mert Uygun, göreve başlar başlamaz ilk iş olarak makam odasının kapısını söktürdü. 

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesi belediye başkanı olan Demokrat Partili (DP) Ahmet Şahin, devir teslim töreninin hemen ardından makam odasının kapısını söktürdü. 

Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde Belediye Başkanı MHP’li Bekir Ayyıldırım, makam ve personel oda kapılarını söktürdü.

Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı Bayram Ballı, göreve başladıktan sonra makam odasının kapısını söktürdü. 

Rize Fındıklı Belediyesinin yeni başkanı CHP’li Ercüment Ş. Çervatoğlu ilk işi başkanlık odasının kapısını söktürmek oldu.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, pazar günü yapılan yerel seçimde ikinci kez belediye başkanlığına seçilen AK Parti’li Kemal Vural, mazbatasını alarak, geldiği belediyede, makam odasının kapısını söktürdü.

Ağrı Belediye Başkanlığına seçilen Savcı Sayan, görevi Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban’dan devralır almaz, belediyedeki makam odası ile 24 müdür ve birim amirinin makam odasının kapısını söktürdü.

Kocaeli Dilovası Belediyesi Başkanlığına seçile AK Partili Belediye Başkanı Hamza Şayir, seçimden önce verdiği sözü tutarak makam odasının kapısını kendi eliyle söktü…

31 Mart seçimlerinde İzmir Büyükşehir Başkanı seçilen Tunç Soyer sözünü tuttu. Soyer seçimlerden önce, “Kazanırsam belediyeye bisikletle gidip geleceğim” sözü vermişti. Vatandaşlar Soyer’i İzmir sokaklarında bisikletle işe giderken görüntüledi.

Daha geçen ay bu ve benzeri sözleri ve eylemlerini çok gördük seçimlerin hemen arkasından.

*

Şunu da duyduk.  

Menderes Belediyesi eski Başkanı AKP’li Bülent Soylu’nun, seçimler öncesi “Eğer bana 1 oy fark atsınlar İzmir’i terk etmeyen namerttir” dediği ortaya çıktı. Seçimin ardından Soylu’nun rakibine 7 binin üzerinde oy farkı ile seçimi kaybettiği anlaşıldı.

Seçim dönemindeki vaatler sonra takip edilebilecek belki, fakat şu ortaya çıkmıştır sanırım. Onun için sondan devam edeyim.

“Eğer bana 1 oy fark atsınlar İzmir’i terk etmeyen namerttir” diyen Bülent Soylu, İzmir’i terk etti mi yoksa gaza gelerek söylenmiş samimiyetten yoksun bir laf mıydı?

İftar sofralarında, masa sandalye kenara çekilip onların önünde yerde sofraya oturmak şu mübarek günde ne kadar inandırıcı ne kadar samimi?

Kapıları sökülen başkan odalarının kapıları beş yıl boyunca takılmayacak mı? Kapı sökmek vatandaşla arada mesafe bırakmamak demek olsa da bu ne kadar sürecek?

Samimiyet testi diye bir test yok uygulamada lakin aynası iştir kişinin söze bakılmaz, sözü samimiyetin bir göstergesi.

Mesela; Binali Yıldırım’ın seçim kampanyaları döneminde söylediği medyada yer alan şu, “Seçim kampanyalarında söylenenlerle seçimi kazandıktan sonraki söylemler hiçbir zaman aynı olmaz.” Sözü gerçeği mi yansıtıyor, vatandaşı kandırırız mı diyor yoksa siyasilere güvenmeyin mi diyor? Bu sözlerde ise ne kadar samimi?

Hal bu olursa nasıl güveneceğiz insanlara?

Herkes, bu samimiyet noktasında seçtiği kişinin sözü ile uygulamalarını kontrol edip gidişatı değerlendirdiğinde samimiyetin olup olmadığını görecektir.

Vaat edilen ile yapılan ne orandadır bakıp görecektir.

Ya da rahmetli Süleyman Demirel’in yolundan gidilerek ”Efendim dün dündür, bugün bugündür.” laf cambazlığıyla gelecek seçimlere kadar avutulacak mıyız?

*

Samimiyet noktasında tereddüte düşen ABD’deki bazı yerleşim birimleri, belediye başkanı ve belediye kurumunun masraflarının kente getireceği faydadan fazla olduğu gerekçesiyle ‘insan’ belediye başkanı seçmiyormuş.

Bunun yerine kentin parası ile ortaklaşa kararlaştırılan yatırımlar gerçekleştiriyorlarmış. Aslında ülkemizde bu anlamda, ihale, arsa vs konularında sicili bozuk birçok belediye başkanı da çıktı, ispatlananlar mahkemelerde uğraştı, uğraşıyor, ispatlanamayanlar, gizleyebilenler ise büyük mahkemeye kalmıştır.

İnsandan belediye başkanı seçmeyenler belki de haklılar…

Ne yapmalı?

*

Ülke olarak samimiyete çok ama çok ihtiyacımız var.

Bizler, ‘Samimiyet istiyorum artık, boğuldum dili süslü ama yürekleri boş insanlardan’ diyoruz Nazım Hikmet gibi, ‘Samimiyetin dili yoktur, o gözerden anlaşılır.’ diyoruz Mustafa Kemal Atatürk gibi.

Seçtiğimiz insanların gözlerinin içine iyi bakalım. ‘Gözler kalbin aynasıdır / Yalan nedir bilmez onlar.’

 *

Oylar nereye?

Oylar sandığa tabiki…!

İstanbul seçimi aylardır gündemimizi, gecemizi, gündüzümüzü, işimizi gücümüzü o kadar meşgul etti ki diğer belediyelerde ne olup bitiyor hiç bakamadık neredeyse. Ama neyse ki bitiyor bu hafta…

Kim nerede ne yapıyor bakalııım?

 

19.06.2019

Abdullah Hoşgör

*

Not: Sözünde durmayan, kapıları geri takan (!) başkanlar varsa yorum kısmına yazın. Bakalım kim ne kadar samimi…

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!