BEN KARIŞMAM AMA HABERİNİZ OLSUN!

BEN KARIŞMAM AMA HABERİNİZ OLSUN

Hep eleştirilir, hep söylenir alan var alamayan var, yiyen var yiyemeyen var diye. İster siz görgüsüzlük deyin ister sonradan görme deyin ya da övüngeç tip deyip geçin bu tür insanlara. Eskiden az rastlanırdı ya da vardı da görünmezlerdi. Şimdilerde bu tip insanlar ya çoğaldı ya da görünürlükleri arttı.

Sosyal medyada yediği yemeğin, içtiği suyun resmini çekip, yaptığı böreğin kekin resmini çekip, yaktığı mangalın tuttuğu kadehin resmini çekip sosyal medyanın türlü mecralarında watshap, facebook, twitter, tumbir vs nin sunduğu imkânları kullanarak paylaşanlara mezkûr sıfatları yakıştırmak kabildir lakin bir şey demeyeceğim.

Ama yakın incelemeye alınsa bu tipler resmini çektiği halin gerçeğini, belki de asla, resim paylaştıkları gibi paylaşmazlar.

E o zaman yukarıdaki tabirlerden hangisi uyar bu tiplere?

Demek istediğim onların paylaştıkları resimler ya da paylaşmadıkları varidatları değil. Şuraya gelmek istiyorum.

Uzaktan yakından bir dost bir akraba gelmiş olsa ve çoktandır görüşmemiş olsanız onunla, ya da bir gezi ya da bir yolculuktan gelse çok kullanılan bir sözdür ‘Yediğin içtiğin senin olsun neleri, nereleri gördün hele bir anlat!’ sözü.

Çünkü kültür olarak şunu yedim bunu içtim demek uygun görülmez bizde. Böyle olunca da şunu yedim bunu içtim deyip anlatmaz muhataplar.

Medyada bir rapor gündem oldu. Raporda neler yendiği ya da ne kadar yendiği açıklanmamış. Belki faturasında daha ayrıntılı biçimde yer almıştır bilen bilir.

Evet Malatya Büyükşehir Belediyesinin ‘Yediğin içtiğin senin olsun neleri, nereleri gördün hele bir anlat!’ ya da ‘Yediğin içtiğin senin olsun neleri, hangi hizmetleri yaptın bir anlat!’ sözünü her nasılsa unutuverip ‘2018 yılında 45 misafir için 3 Milyon 800 bin TL ağırlama parası harcandı.’ Diyerek yedirdiği içirdiği şeylerin masraflarını rapor etmesi gündeme çıktı.

Ya bari kültürümüze göre hareket edip(!) yediğinizi söylemeyin. Yiyen var yiyemeyen var değil mi ama…

Ayıptır günahtır!

İnanın sizin siyasi görüşünüz ya da siyasi partiden oluşunuz beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Ama ‘2018 yılında 45 misafir için 3 Milyon 800 bin TL ağırlama parası harcanması’ insanları meraka sevk ediyor.

Hani bir zamanlar medyada yer bulan, kimilerince eleştirilen kimilerince az bile bulunan ‘Ejder Meyveli Smoothie (Chia tohumu eşliğinde), Efuli (Liçi meyvesi eşliğinde), Aloevera (Starex meyvesi eşliğinde), Orman Meyveli Special, Bahçe Naneli Limonata, Taze Sıkılmış Portakal, Taze Sıkılmış Greyfurt, Taze Sıkılmış Havuç, Taze Sıkılmış Elma, Pataşur içerisinde Çerkez Tavuğu, Zencefilli Somonlu Suşi, Tartalet içerisinde Antakya usulü Humus, Susamlı Levrek Simidi, Aydın usulü kuzu çöp şiş…’ mönü vardı çok konuşulan. Ona imrenip böyle ikramlarda mı harcadınız siz de ‘45 misafir için 3 Milyon 800 bin TL’yi diye insanların meraka hakları yok mu?

Verdiğimiz vergilerden yaptığınız harcamada şeffaflık isteriz demeye hakları yok mu?

Belki yoktu (!), fakat siz kendi kendinize ettiniz ve bu harcamaları yaptık dediniz Allah iyiliğinizi versin bari söylemeseydiniz, raporunuzda açıklamasaydınız. (!)

Gördünüz mü kültürümüze uymayan bir iş yaptınız ve adamların diline düştünüz onlar da, yani onlardan biri olan hemşehriniz, vekiliniz Veli Ağbaba Bey “Nasıl bir misafirlik bu anlayabilmiş değiliz. Bu misafirler ne yemiş. Altın mı alınmış bunlara. Bir kişiye 45 bin TL harcanması mümkün değil.” Deyip şaşkınlığını belirtiyor.

Oldu mu şimdi?

Neden şaşırtıyorsunuz milleti?

*

Siz de, hep yenileni içileni görüyorsunuz bir de yaptığımız şu şu yatırımlara, yaptığımız şu istihdamlara, ürettiğimiz katma değerlere bakın, deyin ve utandırın onları!

*

Vekiliniz ‘Hukuki olarak gerekeni yapacağız.’ Diyor, ben karışmam ama haberiniz olsun sayın ‘2018 yılında 45 misafir için 3 Milyon 800 bin TL ağırlama parası harcanması’ yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri.

 

11.08.2019

Haber & Yorum

Alp Can Bulut

 

 

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!