KAÇ KİŞİ DAHA ÖLMELİ?

 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sancaktepe’de bir trafik polisi, kullandığı motosikletin devrilmesi sonucu şehit olmuştu.

Trafik polisi Ali Ulaş’ın kullandığı motosiklet, Sancaktepe Anadolu Otoyolu Samandıra Gişeler bağlantı yolunda, çim sulama fıskiyelerinden yola akan su nedeniyle kayarak devrilmiş ve polis memuru Ulaş bariyerlere çarparak ağır yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan ve ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını polis memuru şehit olmuştu.

Bu olay yine bariyerleri gündeme getirdi. Geçtiğimiz Kurban bayramında da birçok araç bariyerlerden dolayı hasar görmüştü.

Bariyerler yolların emniyetinde önemli bir yer tutar. Ancak yerleşim şekli burada çok önem arzetmektedir.

Ülkemizde büyük araç kazalarına karşı tasarlandığı için alt kısımlarında boşluk bırakılan bariyerler bisiklet ve motosiklet kazalarında sürücülerin bariyer altlarındaki boşlukta sıkışmalarına yol açmakta ve yaralanmalara hatta ölümlere sebep olmaktadır.

Memur Ulaş’ın şehadeti yine bu bariyerleri haklı olarak gündeme getirdi. Bazı kazalarda bariyerlerin vücutta ciddi kesikler yarattığı ve sıklıkla ölüme sebebiyet verdiği kaydediliyor. Daha önce Türkiye’de milyonları bulan motosikletçiler  ‘Katil bariyer istemiyoruz’ sloganıya can güvenliklerini tehlikeye atan bariyerlerin düzeltilmesini isteyen programlar yapmışlardı.

Bu programların neticesi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bariyer çalışmalarına başladığı öğrenilmişti.

Maalesef ki bu bariyer mevzusu ya unutuldu ya da çok yavaş ilerliyor ki böyle elim olaylarla yeniden gündeme geliyor.

Yetkililer bu işe acil çare bulmalı ki bu tür olaylar tekrar etmesin.

Minval News

Haberin Doğru Yolu!