ÖĞRETMENLERE BİR TATİL DAHA…

ÖĞRETMENLERE BİR TATİL DAHA

Herkes öğretmenlerin uzun tatil yaptığı düşünce ve söylemleri içindeyken nur topu gibi yeni bir ara tatil daha oldu.

Yani eğitimden ve öğretmenlerin durumundan anlamayan, kendilerince eğitimi fevkalade bilen kesimlere, bir konu başlığı daha açılmış oldu.

Elbette yanlış bir düşüncedir. Fakat bir psikolojik baskı unsuru olarak da durmaktadır öğretmen camiasının karşısında. 

Bu baskıdan kurtulmak da yine öğretmen camiasının elinde. Bu dönemlerin gerekliliğini ve faydalarını çalışmalarıyla ortaya koymalı eleştirenlere gerekli cevabı hal diliyle vermelidir. 

Dil ile cevap vermek zorunda mıdır?

Kesinlikle hayır.

*

Milli Eğitim Bakanlığının yeni takvimine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başladı.

Yeni düzenlemelerle gelen yenilikler ilk defa bu yıl uygulanacak. Bunlardan biri olan dönem içinde bir haftalık tatil uygulaması.

Bu uygulama yıllarını eğitim öğretime adamış olan biri olarak bence çok olumlu bir düzenleme.

Aslında bu tatil olarak değerlendirilmemeli. Çünkü herkes okulunda mesai yapacak. Yani dışarıdan göründüğü gibi öğretmen tatil yapmayacak.

Siz hiç basketbol maçına ya da voleybol maçına gittiniz mi?

Cevabınız evet ise; orada çalıştırıcı ya da takım yöneticileri maçlar oynanırken gelişen durumları değerlendirmek için kısa molalar alır aksaklık ya da muhtelif taktikleri oyunculara verebilmek için takımı saha kenarına çağırarak oyuna ara verdirir.

Aynen onun gibi eğitim başladıktan bir müddet sonra yaklaşık iki ay tedrisattan sonra ara vermek, durum değerlendirmesi yapmak, amacına uygun yapılırsa ‘fevkaladenin fevkinde’ bir zaman dilimi olur eğitimimiz adına.

Bu dönemde neler yapılmalı?

Atalar ne demiş kervan yolda düzelir.

18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. Yani yaklaşık derslerin başlamasından iki ay sonra ilk ara.

Burada bu tatilin olumlu olumsuz yönleri değerlendirilip rapor edilmelidir elbette ve fakat sadece bununla kalmayıp işi laf ve resmi prosedürlerden kurtarıp gerçek manada değerlendirmelidir. Bu tatil yapılmıştır ve uygulanacaktır.

Buna öncelikle kendimiz adapte olmalı ve buna göre çalışma yapmalıyız.

Bu geçen/geçmiş olan iki ayın değerlendirmesi yapılarak yöneticilerin tavsiye ve direktifleri doğrultusunda gelecek günlerin planlaması, planların projelendirilmesini yapmak gerekir.

Eksiklikler, aksayan yönler bireysel bazda, öğrenci, öğretmen, veli ve idari kadro açısından değerlendirilip koordine yapılır ve ders başı yapıldığı an uygulamaların nasıl yapılacağı tanzim edilir.

Aile ziyaretleri yapılarak öğrenci veli motivasyonları güçlendirilir, eğitimdeki yenilikler, idarece yapılacak yenilikler, etkinlikler aile ve öğrencilerle paylaşılır.

Her şeyden önemlisi tabi ki bence, bu ara, iyi değerlendirme adına yıl içinde tedrisat zamanında okuma fırsatı bulunamadığından idarece ya da herkesin kendinin belirleyeceği kitaplar okunmalı ve yine yönetim tarafından ya da kendi seçtiğimiz gelişimimize ve eğitim çalışmalarımıza katkı sağlayacak filmler mutlaka seyredilmelidir.

MEB de daha önce kitap ve film tavsiyesinde bulunmuştu. Değerlendirilmelidir.

 

Adem Yurtseven

Eğitimci

Minval News

Haberin Doğru Yolu!