BİR GECE ANSIZIN…

BİR GECE ANSIZIN

 

Aylardır Suriye’deki, ülkemiz için tehlike oluşturan ve ülkemizin terörist kabul ettiği güruha karşı askeri müdahale tedbiri uygulayacağımız konuşulup yazıldı.

‘Bir gece ansızın’ sözü de dillerde yeniden yerini aldı.

Ve geçtiğimiz günlerde o terör gruplarına askeri müdahale başladı.

Dünya kamuoyu bu harekâtı ‘işgal’ görenler ve diğerleri şeklinde ikiye ayrıldı.

‘İşgal’ diyenlere, bu terör örgütlerinin yaptıkları ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ sözünden daha az aktarıldı ki bizi anlamadılar, anlayamadılar veya anlaşılmadık.

Haklı olarak, terör örgütünün ülkemize halkımıza verdikleri zararlardan kendimizi korumalıyız.

Ülkemize karşı yapılan terör saldırılarını dünyaya duyurmaksa evrensel hukuk açısından haklılığımızı ortaya koyar.

Ama anlaşılıyor ki bunu bile duyurup anlatamadık.

Geçtiğimiz günlerdeki BM toplantıları öncesi, lobi kulis çalışmalarıyla destekleyerek, genel kurulda dünyaya izah edebilirdik ki sanırım bu da olmadı.

İsrail’in Filistin’e saldırılarını konuşurken süre doldu bizim mevzu aktarılmadan kaldı.

Ülkemiz için çalışsın diyerek yüklü miktarlarda para ödenen yerli yabancı lobi kulis firmaları da öyle anlaşılıyor ki bu anlamda bizi, haklılığımızı anlatmamış anlatamamış.

Dünyanın birçok ülkesinde ülkemizi temsil eden konsolos diplomat statülü görevliler var. Ülkemizin 138 Büyükelçilik, 86 Başkonsolosluk (6’sı ABD’de), 13 daimi temsilcilik ile toplamda 239 temsilciliği bulunuyor. Ülke olarak dünyada en çok dış temsilciliği bulunan dünyadaki 5. ülke konumundayız.

Fakat öyle anlaşılıyor ki bu işte bunca kurum ya da görevli ülkemizin haklılığını dünya kamuoyuna anlatmamış anlatamamış.

Muhtelif yabancı dillerde yayın yapan devletimizin ya da destek verdiği tv, gazete, dergi, bülten medya organı varken terör örgütüne karşı yaptığımız harekâttaki haklılığımızı dışarıya anlatamamışız.

Hepsini geçelim, içeride bile bir birlik oluşturul(a)mamışken dışarıya bu haklı mücadele nasıl anlatılabilsin ki?

Bazı kesimler bu operasyonu haklı bulurken, bazıları haksız görüyor, kimisi bir parti kararına göre hareket ediliyor derken kimisi ülkedeki ekonomik sıkıntılar dâhil birçok sıkıntıyı unutturmak için yapıldığını iddia ediyor.

Kimisi iktidar partisinin içte dışta sıkıştığını kendinden kopan partililerin kopuşunu durdurmak, içinden çıkan eski siyasetçilerin kurduğu kuracağı yeni oluşumlara katılımı engellemek için yapıldığını, partiyi kurtarma ya da kenetleme amaçlı yapıldığını söylüyor. Bunlar gibi mantıklı mantıksız birçok iddiayı ortaya atılıyor.

Bu durumda iken, yani vatandaş ikna edilmemişken bu harekât yapılıyor. Elbette ülkesini seven her vatandaş, ülkesinin teröre karşı mücadelesini ister ve destekler.

Sıkıntı, samimiyette ve bu kararı alan iradenin gerekçelerini ve gerekliliğini, her ferde anlatmasında, anlatabilmesinde.

Ülke içinde ve dışında yapılan bu operasyonlar tepki çekmemesi, olumlu karşılanması için de uluslararası hukuk çerçevesinde ve uluslararası ikna ile olmalıdır. Bu bağlamda ülkemize bir oyun oynanıp ‘savaş suçu zemini hazırlama’ ya da ülkemizi ve hatta Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ı “savaş suçlusu” ilan etme gibi bir durumla karşı karşıya kalmayalım.

Bu haklı mücadelede, terörle mücadelede, değerli yalnızlık değil dünya kamuoyu desteklerinin yanımızda olması için, hukukun ve uluslararası hukukun da bizimle olması yaptığımız ya da yapacağımız haklılığımızı duyurma, ispatlama, haklılığımızı ikna oranıyla doğru orantılıdır.

Şimdi bir oranlama yapacak olsak yüzde itibarıyla çıkacak durum ne olur?

Yalnız kalışımız, matematik bilmeyenlere bile bu oranın çok düşük olduğunu fısıldıyor.

İktidar partisi sevilsin ya da sevilmesin, icraatları beğenilsin ya da beğenilmesin terörle mücadele adına birlik olmak, birlikte olmak daha güçlü bir Türkiye’yi oluşturur.  

Son söz bir dua olsun.

Rabbim askerimize ve onları sevk ve idare edenlere ülkemiz milletimiz adına doğru kararlar aldırıp isabetli işler yaptırsın. En az zararla bu badireyi atlatsın. Her alanda gelişmekte olan ülkemizi engellemek isteyenlere de fırsat vermesin.

 

16.10.2019

Abdullah Hoşgör

Minval News

Haberin Doğru Yolu!