CUMHURİYET BAYRAMINDA EK DERS ÜCRETİ VERİLMEZ Mİ?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatili, 28 Ekim Pazartesi günü öğle 13:00’da başlar 29 Ekim 2019 Salı akşamı sona erer.

Bu tür resmi ve milli bayramlarda, yönetici ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği hep merak edilir.

Aslında Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararında durum açıkça beyan edilmiş.  

Şöyle ki; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16- (1)  b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Buna göre milli bayramlarda öğretmenlere ek ders ödenecek.

28 Ekim Pazartesi öğleden sonra ve 29 Ekim Salı gününü kapsayan Cumhuriyet Bayramı tatilinde öğretmenlerin ek dersinde herhangi bir kesinti yapılmayacak.

 

NÖBET ÜCRETİ VAR MI?

Genel idari izinli olunan günlerde nöbet ücreti ödenir mi?

Maliye Bakanlığı 16/02/2016 tarih ve 1327 sayılı yazısında genel idari izinli olunan günlerde ders görevinin yapılmış sayılacağı haller başlıklı 2. maddesine işaretle ‘fiilen görev yapma’ durumunu gösterip nöbet ücreti ödenmez demiş.

 “Toplu sözleşmenin yukarıda yer verilen 2. maddesinde yönetici ve öğretmenlerin genel idari izinli olma veya izinli sayılmaları durumunda ders görevinin yapılmış sayılacağı haller; aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevleri olarak tek tek belirtilmiş, ancak bunlar arasında nöbet görevine yer verilmediği ve ayrıca nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmesinin de nöbet görevinin fiilen yerine getirilmesi şartına bağlanmış olduğundan, söz konusu 2. maddedeki durumlardan kaynaklanan sebeplerle nöbet görevini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevlerini yapmış sayılmayacakları ve bahsi geçen personele bu kapsamda fiilen yerine getirmedikleri nöbet görevleriyle ilgili herhangi bir ödeme yapılamayacağı mütalaa edilmektedir.









 

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!