ABD YAPTIRIMLARI SONUCU ENFLASYON %42!

ABD’nin yaptırımları sonucu enflasyon yüzde 42’ye çıkmış.

Sözcü‘nün haberindeki ilgili bölüm şöyle. ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yürürlüğe koyduğu geniş çaplı yaptırımlar, İran’da ekonomik sorunları derinleştirdi. İran ekonomisinin can damarı petrol sektörünü hedef alan yaptırımlardan bir yıl sonra Tahran yönetimi, ABD’nin tek taraflı adımlarına karşı Avrupa’nın gerekli önlemleri almasını bekliyor. Hal böyleyken İran’ın petrol ihracatı, yaptırımlardan sonra günlük yaklaşık 2,3 milyon varil kayıpla yüzde 82 düştü. İran para birimi tümen, yaptırım sürecinde dolar karşısında yüzde 73 değer kaybetti. Ülkede son bir yıllık enflasyon yüzde 42 olarak açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından açıkladığı ambargolar geçen yıl 7 Ağustos ve 5 Kasım olmak üzere iki aşamayla devreye girdi. ABD, ilk aşama yaptırımlarla İran’ın dolar, altın ve değerli madenlere erişimini yasaklarken, bu ülkenin çelik, kömür, alüminyum ticareti ile otomotiv ve sivil havacılık sektörlerini de hedef aldı. 5 Kasım’da getirilen ikinci aşama yaptırımlarla da Tahran’ın petrol ve enerji ticareti darbe aldı.

İRAN’IN PETROL İHRACATI YÜZDE 82 AZALDI

İran Ulusal Petrol Şirketinin verilerine göre, ülkenin yaklaşık 158 milyar varil ham petrol, 34 trilyon metreküp de doğal gaz rezervi bulunuyor.

Venezuela ve Suudi Arabistan’ın ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünde (OPEC) en büyük üçüncü petrol rezervine sahip İran, dünyada Kanada’nın ardından en büyük dördüncü büyük petrol rezervine sahip ülke konumunda.

İran Petrol Bakanlığının istatistiklerine göre, ABD anlaşmadan ayrılmadan önce ülke Nisan 2018’de günlük 2,8 milyon varil ham petrol ve kondensat ihracat ediyordu.

İran’ın ihracat miktarı üçüncü ülkelerin verilerine göre, bu yıl eylül ayına gelindiğinde günlük 500 bin varilin altına indi. Buna göre, Tahran’ın petrol ihracatı yaptırımlardan sonra günlük 2,3 milyon varil kayıpla yüzde 82 düştü.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, petrol yaptırımları nedeniyle İran’ın bu sektördeki gelirinin azaldığını belirterek, “Sadece petrol yaptırımları İran rejimini yıllık 50 milyar dolar gelirden mahrum bırakacak. Baskılar devam edecek ve bu baskılar İran rejimi için sürdürülebilir değil.” ifadelerini kullandı.

Minval News

Haberin Doğru Yolu!