BATAN EKONOMİ Mİ İNSANLIK MI?

BATAN EKONOMİ Mİ İNSANLIK MI?

Ekonomi iyi deniyor o zaman bazı şirketler bunu yalanlamak için mi resmen batıyor?

Diye bir soru sorsak muhtelif cevaplar alabiliriz.

Mesela; batan şirket, holding, esnaf vs yakınları, onu sevenler çok uğraştı, çalıştı çabaladı işlerini yoluna koymak için gece gündüz demedi çalıştı hatta haram olduğunu bile bile Allah affetsin diyerek kredi bile aldı düşük faiz oranıyla, ama yine de olmadı, kurtaramadı sevdiği yoluna baş koyduğu şirketini…, derler…

Batan şirket, holding, esnaf vs çalışanları; tabi batar, işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz düsturunu unuttular, insanların hakkını vermediler, işten çıkanlara tazminatlarını ödemediler, gariban işçilerin sırtına bindikçe bindiler, onlara verdikleri asgari ücreti bile vermek zorlarına gidiyordu, ücretlerini geç ödeyip o paraları bankaya yatırıp onlardan kar elde ediyorlar, işçinin sırtından yatırım yapıyor maaşlarını zamanında değil bir ay iki ay gecikmeli veriyorlardı, zekat konusu ise zaten Allah’lık, batması normal, üzülsek de işsiz kalsak da bu böyle…, derler…

Batan şirket, holding sahipleri ve esnaf ise suçun müşterilerde olduğunu, kimsenin sözünde durmayıp borçlarını zamanında ödemediğini, çeklerin senetlerin geri döndüğünü, kar oranlarının çok düşük olduğunu, giderlerin vergilerin çok fazla olduğunu, her şeyin işverenlerin aleyhine olduğunu söylerler.

Hâsılı herkes durduğu konuma göre kendilerinin sütten çıkmış ak kaşık olduğunu söyler. İç muhasebeyi öteki yapsın der…

Hepsi için bu ve benzer sözler söylenmese de bu sözler birçoğuna uyar.

*

Bu ya da benzeri sözler Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel hava yolu şirketi olarak kurulan Bora Jet için söylendi mi, söylenir mi bilmem, fakat medyaya yansıyan şekliyle Bora Jet için son sözü mahkeme söylemiş.

“Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2017/1164 Esas 2019/1056 Karar sayılı dosyasından İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğünün 678198-0 sicil no’sunda 1800489269 vergi no’sunda kayıtlı Beşyol, Atatürk H. Alanı Özel H Böl. E Kapısı Apron 4 Hangar 11 Bakırköy/İSTANBUL adresinde faaliyet gösteren BORA JET HAVACILIK TAŞIMACILIK UÇAK BAKIM ONARIM VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nin 07/11/2019 tarih saat 12:29 itibarı ile iflasına karar verilmiş olup, tasfiye işlemlerine müdürlüğümüzün yukarıda numarası yazılı dosyasından başlanılmıştır.

İİK.166. Maddesi gereğince tebliğ ve ilân olunur.”

*

Şöyle de bir durum var. Bazı kesimler ekonomi kötü diyenleri TÜİK verilerini gösterip hep bir yanlışlık içinde olduklarını söyler, bazı kesimler de onlara çarşı pazar, benim cep hiç öyle olduğunu söylemiyor ve söylenenin aksine durum hiç de iyi değil deyip batan şirketleri gösteriyorlar.

Hatta kimi kafalar, iş arayanlara kızarak işsizliğin çok olduğunu, ekonominin kötü gittiğini, ortada bir zafiyet olduğunu iddia ederek ekonomiyi baltalıyorlar, ülkeyi kötü gösteriyorlar, bunlar hain diyecek kadar işi abartıyorlar.

*

Kul hakkına girmek, gıybet etmek, iftira atmak bir tarafa iş bu kadar abartılmamalı. İşte ortada bir gerçek var, muhtelif istatistikler var, bunlarda ve olanlarda tarafgirane garaz aramak ne denli akıllıca?

Evet, olan olmuş, yar yıkılmış, yol gösterenin çokluğu ya da azlığı, birilerinin haklılığı ya da haksızlığı artık neyi ifade eder?

Batan ekonomi mi insanlık mı deyip insani, ahlaki, örfi kaideler ya da dini kurallar gözden geçirilip ayaklar yorgana göre uzatılmalı. Vesselam…

 

21.11.2109

Faruk Bahçıvan

 

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!