TIMARHANEDEN KAÇMAK İÇİN TÜNEL KAZDIM, UCU SAHNEYE ÇIKTI

Sinema ve sanat dünyasındaki meşhurlardan ve kaliteli sanatçılardan birisi de Uğur YÜCEL. Birgün gazetesi Uğur Yücel ile bir söyleşi yaptı. İşte o söyleşiden bir bölüm. Söyleşinin tamamı bu linkte.

Sanat ibadetin yerini alır çoğu zaman. Bu nedenle yoldan çıkarıcıdır. Sistemler düşünen, aydınlanma yolunda vatandaş istemezler. Birden bir sinema salonuna kendinizi atıp hayatın kirinden pasından kurtulursunuz. Tiyatrolara, konser salonlarına gidip ayin yaparsınız aslında. Sanata o nedenle kutsiyet yüklenir. Sanat ruh ve akla hitap eder. Sanat sığınma evidir. Akıl bütün zamanlarda tehlikelidir. Sokrat asıldı. “Akıllı olun.” dedi diye. “Akıllı ol!” Bizde tehdit.

Sizin yıllar sonra tiyatroya dönmenizin nedeni?
Tımarhaneden kaçmak için bir tünel kazdım, ucu sahneye çıktı.

İşler sahnede istediğiniz gibi gitmediğinde ne yaparsınız?
Kaçacak delik ararım. Bulamam. Hızla blok değiştiririm. Bazen tıkanıyor sahiden bir şeyler. Lavabo aç bazı şakaları harcayıveririm. Mesela şarkı söylüyorsunuz geçmiyor seyirciye ‘New Yok New York’ lavabo açtır. Benim de anında direksiyon kırmalarım oluyor. Teknik olarak izleyen birlikte çalıştığım arkadaşlar panikliyor. Uğur Abi unuttu zannediyorlar epizodu. Sonra geri vitese takıp olduğum yere dönüyorum. Zevkli aslında.

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!