ÖĞRENCİLER HALA DEİZME KAYIYOR MU?

2018 Nisanında kamuoyunu sarsan bir haber/araştırma ülke gündemine ya da şöyle demeli, vicdanlı, gelecek nesiller adına beynini yüreğini patlatan, gece gündüz ızdırap çeken insanları, rahatsız eden bir araştırma güm diye düşüvermişti.

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Gençlik ve İnanç’ konulu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Lisesi (İHL) Meslek Dersi öğretmenlerinden oluşan 50 öğretmenin katıldığı bir çalıştayda, İmam Hatip öğrencilerinin “kendilerine anlatılan dini bilgilerdeki tutarsızlıklar neticesinde deizme kaydığı” tespiti ortaya konmuştu.

Din dersi öğretmeninin öğrencisine uygun rol model olamadığı, çocukların sorularının ya cevapsız kaldığı ya da bastırıldığı, MEB’in ders materyallerinin çocuklara uygun olmayıp yetişkinlere uygun ve yetersiz olduğu” da ortaya konmuştu.

İtikadî anlamda sorunları olan gençlerde özellikle deizm inancı ön plana çıkmakta, ateizm bu bağlamda daha geride kalmaktadır” tespiti de yapılmıştı.

Geriye doğru bakınca aradan iki seneye yakın bir zaman geçmiş.

Okullarda köklü olmayan birçok makyaj yenilik ve değişiklikler yapıldı.

İki dönemden oluşan eğitim yılı dört döneme çıkarıldı.

Aykırı öğretmenler okullardan gönderildi.

Vs…

Bu olanlarla istenen kıvama getirilen okullarda, yukarıda bahsi geçen deizme kayan öğrenciler konusu ne oldu?

Türkiye’nin üç senede bir yapılan PISA 2018 sonuçları hala tüm alanlarda OECD ortalamasının altında olduğunu gösterdi ve bir türlü Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA)’yı memnun edemedi.

Bu tamam. Çalışacağız…

Fakat öğrencilerin deizme kaydığı tespiti dışında çözüm adına ne yapıldı?

Yani öğrenciler deizme kayıyor diye MEB bugüne kadar ne yapmış?

Medyaya yansımıştı NASA’da 20 bin çalışan var, Diyanette yaklaşık 120 bin personel var diye. Bu yaklaşık 120 bin personel, din görevlisi, ‘deizme kayan öğrenciler’ konusunda ne yapmakta? Ne yapmışlar?

Şöyle diyelim.

Çok hızlı gündemi değişen ülkemizde deizme kayan öğrenciler unutuldu mu?

%99 Müslüman halk diye gururlanan insanlarımızın öğrencileri hala deizme kayıyor mu? Deist oluyor mu?

Velisiyle, din görevlisiyle, ülke adına karar vermede yetkili ve etkili olan makamlarca ‘deizme kayan öğrenciler’i konusunda ne yapıldı?

Veliler günlük geçim sıkıntısında boğulmaktan kurtulmaya çalışacağım diye ‘deizme kayan öğrenciler’ine sahip çıkabildi mi?

Din görevlileri ve öğretmenleri dâhil maaştı, evdi, arabaydı makamdı gibi sırf dünyalık mevzulardan bir nebze çıkıp ‘deizme kayan öğrenciler’i konusunda üzerine düşeni yapma gayretine girebildiler mi?

Siyasiler, yetkililer siyasi çıkarlarının peşinde koşmaktan ‘deizme kayan öğrenciler’i konusuna el atabildiler mi?

Yüreklerde hala bir kıpırtı yok mu?

Vicdanlar rahat mı?

Hiç mi hareket hissi yok, felç mi olmuş duygular?

Yoksaaa…

 

 

21.12.2019

Faruk BAHÇIVAN

  

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!