HORMONLU OLDUKLARI NASIL ANLAŞILIR?

undefined
 
Hormonlu gıdalar, obezite ve kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın nedeni oluyor. Yediğimiz, içtiğimiz meyve ve sebzelerin hormonlu ya da bayat olup olmadığını anlayabilirsiniz. İşte hormonlu gıdaları ele veren belirtiler… Sözcü
 
undefined
 
Patlıcan: Şekli bozuktur. Kenarında meme gibi şişlikler görülür. Yan yana yapışıktır. Etli kısmı sünger gibi kof, çekirdeksiz olur.
undefined
 
Çilek: Isırdığınızda çileğin orta kısmında boşluk varsa hormonludur.
 
undefined
 
Patates: Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar görülür.
undefined
 
Domates: Domates kesildiğinde içi fazlaca boş, çekirdeksiz, içi çok sulu, meyvenin ucunda sivri memeler ve anormal bir şekle sahipse hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.
 
undefined
 
Süt: Paket yerine günlük süt almayı tercih edin. Aldığınız günlük süt markasını deneyin eğer süt 3-4 gün içinde bozulmuyorsa o ürünü kullanmayın.
 
undefined
 
Mısır: Kusursuz ve sıralı şekilde düzgün mısır almayın.
 
undefined
 
Kabak: Şekli bozuk ve çekirdeksiz.
undefined
 
Zeytin: Sıkça boya kullanılan zeytinin çekirdeği eğer kahverengi değil siyahsa yemeyin.
 
undefined
 
Salatalık: Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince veya yan yana yapışık meyvelere dikkat edin. İçleri adeta sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Yenildiği zaman tat vermez.
 
undefined
 
Biber: Aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir. Çekirdek evi boş, etli kısımda domatesteki gibi beyaz ve sert bir doku hakimdir.
 
undefined
 
Karpuz: Hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur. Yendiği zaman aşırı nişasta kokusu verir.

Minval News

Haberin Doğru Yolu!