BEYAZ EŞYALARIN ÖMRÜNÜ UZATAN ÖNERİLER

undefined

Beyaz eşyaları kullanırken yaptığımız masum gözüken hatalar, beyaz eşyaların ömrünü kısaltıyor. İşte o hatalar ve doğruları…

undefined

Çamaşır makinesi: Çamaşır makinenizin üzerine ağır eşyalar koymayın ve oturmayın. Makineye koyduğunuz çamaşırların ceplerini kontrol edin. Çamaşır makinenizde sadece çamaşır makinesi deterjanları kullanın. El yıkamak için kullanılan köpüklü deterjanlar bozulmasına neden olabilir. Makinenin içindeki lastik kısımları her yıkamadan sonra silin. Çekmeceyi çıkarıp temizledikten sonra tekrar takın. Küf oluşumunu engellemek için düzenli olarak tekrar edin. Makine bittiğinde hemen boşaltın. Islandıkça ağırlaşan çamaşırlar uzun süre kaldığında tambura zarar verebilir. Makineniz kendi kendini temizlemiyorsa ayda bir bunu siz yapın. Boş makineyi en sıcak programda çalıştırın. Bir miktar limon suyu ya da sirke ekleyebilirsiniz.

undefined

Buzdolabı: Buzdolabının uzun süre dayanması için ilk adım eve gelmeden önce başlıyor. Buzdolabınız eve getirilirken baş aşağı çevrilmemeli ve 40 dereceden fazla yatırılmamalı. Kompresör yağı sızarsa bütün sistem bozulabilir. Eve getirilir getirilmez buzdolabını çalıştırmak da kompresör yağının sızmasına neden olabilir. Doğru taşınıp taşınmadığından emin değilseniz çalıştırmadan önce 4-6 saat bekletin. Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymayın. Modern buzdolaplarının senede 2 kez buzunun eritilmesine gerek yok. Ancak zaman zaman fişini çekip içini boşaltıp temizlemekte fayda var. Buzdolabının arkasındaki tozu ve örümcek ağlarını temizlemeyi ihmal etmeyin. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz ancak öncesinde fişi çekmeyi unutmayın.

undefined

Bulaşık makinesi: Bulaşıkları daima ters bir şekilde dizin. Bulaşıkları makineye dizmeden önce bütün yiyecek artıkları ve yağı akıtmayı unutmayın.: Mutfak gereçlerinizdeki etiketleri söktüğünüzden emin olun. Aksi takdirde filtrenizi tıkayabilir. Bulaşıkları makineye dizerken birbirlerine temas etmeyecek ve su püskürtücüsünü engellemeyecek şekilde düzenleyin. Bulaşık yıkarken makine deterjanları kullanın. Elinizde yıkarken kullandığınız deterjanlar makineye zarar verebilir. Bulaşık makinenize yeterince tuz ve parlatıcı koyun. Bu, makinenizin ömrünü uzatmaya yardımcı olacak, performansını arttıracak.

undefined

Mikrodalga: Hafif yiyeceklere pişirirken yanına bir bardak da su koyun. Su, mikrodalgadaki radyasyonu emerek daha iyi sonuç almanızı sağlayacak. Mikrodalganızın üzerine herhangi bir şey koymayın. Koymak zorundaysanız havalandırma ızgarasının önünü açık bırakın. Mikrodalgayı boşken çalıştırmayın. Bu, magretronu bozabilir. Mikrodalganızın içine çok ağır şeyler koymaktan kaçının. Mikrodalga için uygun olmayan kapları kullandığınızda yangın çıkarabilirsiniz. Yiyecekleri gereğinden fazla pişirmeyin. Yumuşak bezlerle mikrodalganın içindeki kalıntıları ve yağları mutlaka temizleyin.

undefined

Blender: Blenderı kaynar yiyeceklerde kullanmayın. Altını kapattıktan sonra ilk sıcağının gitmesini bekleyin. Blenderınızın motor yuvasına herhangi bir sıvı girmediğinden emin olun. Blenderı uzun süre çalıştırmayın. Bu, motorunun ısınmasına neden olur. Çalıştırırken 10 saniyede bir ara verin. Kuru ve sert yiyecekler için blender kullanmaktan kaçının. Sözcü

Minval News

Haberin Doğru Yolu!