İKİNCİ RÜŞVET SKANDALI!

2020’de ikinci rüşvet skandalı! Tokyo 2020’de ikinci rüşvet skandalı!

‘Elim boş gidemezdim’

Corona virüsü nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın seçim aşamasında yaşanan ikinci bir rüşvet skandalı ortaya çıktı. İş insanı Haruyuki Takahashi, seçim sürecinde verdiği hediyeleri “Normal bir durum… Elim boş gidemezdim” diyerek anlattı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından 2013 yılında yapılan ve İstanbul’un da yarıştığı Olimpiyat Oyunları’nın 2020’de yapılacağı şehir olarak Tokyo seçilmişti. Ancak seçimler gerçekleştikten yıllar sonra ortaya çıkan bir rüşvet skandalı, eski Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Başkanı Lamine Diack ve Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Tsunekazu Takeda’nın istifalarına neden olmuştu. Benzer bir rüşvet skandalına Japon iş insanı Haruyuki Takahashi’nin de karıştığı öğrenildi.

Japonya Olimpiyat Komitesi’ne 7.5 milyon Euro verdiğini ancak bu paranın nasıl kullanıldığını bilmediğini söyleyen Haruyuki Takahashi “IOC üyelerine rüşvet vermek için de kullanılmış olabilir, hazırlıklar için de… Araştırmasını yapmadım. Ben sadece Diack ile ilişki kurmakla görevliydim. Ona 42 bin dolarlık birçok saat ve fotoğraf makineleri hediye ettim. Ondan Japonya için lobi yapmasını rica ettim. Bu normal bir durum… Ben yanlış bir şey yapmadım. Elim boş gidemezdim” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamı için kaynağa git

Minval News

Haberin Doğru Yolu!