KUSURA BAKMAYIN!

KUSURA BAKMAYIN

Yıllar öncesinden gelen ve halkın büyük kesimiyle yıldızları barışmasa da zaman zaman, o halkı yönetmiş zaman zaman da yönetenlere muhalif konumda olmuş.

Yer yer demokrasiye muhalif işler de yapmışlar.

Dindarlarla arasının iyi olmadığı dünden bugüne gelen bir miras.

Bu mirasa dün bugün belki yarın ‘Ce Ha Pe zihniyeti’ denmiş denecek…

Ce Ha Pe zihniyeti denmesinde kimsenin şahsi gayreti yok ve fakat birlikte yapılan, yanlış üretilen fikirlerden kaynaklanan fiil ve davranışlardan ortaya nur topu gibi çıkmış ve uzun yıllar da silinmeyecek bir leke.

Kara leke.

‘Ce Ha Pe zihniyeti.’

*

Dün yapılan hatalardan bugün CHP çatısı altında olanlar sorumlu mu?

Tabi ki İslamcıların yani siyasal İslamcılar’ın işine geldiğinde kullandığı ‘Hiç kimse başkasının günah yükünü yüklenmez (En‘âm 164; İsrâ 15; Fâtır 18; Zümer 7; Necm 38)’ ayetleri sanki sadece siyasal İslam taraftarlarına uygulanan ya da onlar için geçerli olan kutsal mesajmış gibi ayetleri lehte kullanmaktan çekinmeyenlere göre CHP’lilerin gelmişi, geçmişi, geleceği, eşikteki, beşikteki, damdaki çelenkteki hepsi dün yapılanlardan sorumlu.

Bu yanlış düşüncedir ki ‘Ce Ha Pe zihniyeti’ kavramını sosyal hayatta diri tutmakta.

Bundan kurtulmak zor olsa da kurtulmanın yolu bugünkü CHP’lilerin elinde. Dün olanlar değil ama dün olanlardan kendilerine tevarüs eden terekeden kurtulmak ellerinde…

Ancak bu gayret var mı?

Kısmen, lokal bazda olsa da yeterli değil.

*

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’ndaki yapılan toplumda ise ‘Yeni İnfaz Yasası’ olarak bilinen görüşmelere CHP’nin 139 vekilinden 19’u katılmış.

Kendisine ana muhalefet diyen CHP’nin çoğunluğunun katılmadığı oylamada geçen infaz yasası için CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM’de kabul edilen infaz yasası düzenlemesini Anayasa Mahkemesi’ne götürmek için hazırlıklara başladıklarını söylüyordu.

Nitekim onu yaptılar ve esas yönünden Anayasa Mahkemesi’ne iptal istemiyle başvuru için de Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren  60 günlük süre içinde yapacaklar. 

Hem oylamalara katılma hem de bunu Anayasa Mahkemesine taşı, bu mantığı anlamak mümkün değil.

*

Toplum CHP ve diğer muhalefet partilerinden, toplumun çoğunluğunun beklentisine cevap veren, dünya üzerinde cari, temel evrensel insan haklarına uygun bir yasa çıkarılması için çalışmalar yapması adına beklentiye girmişti, bu ‘Ce Ha Pe zihniyeti’nin de toplum tabanındaki menfiden müspete geçişi için büyük bir fırsattı. Toplumun kabulüne CHP’yi yaklaştıracaktı ki bu fırsat adeta tekme tokat kovalandı.

Burada şu da akla geliyor.

Ya bu zihniyetin iktidar olma gibi, toplumla barışık yaşama gibi bir derdi yok, ya bu yasalar için hiç çalışmadılar ya tabanın beklentilerine kulak tıkadılar, ya meclis çalışmalarından, konulardan bî haberler ya da iktidarla danışıklı dövüş yapıyorlar…

Gelen gelecek olan tepkileri hesaplayarak da iptal başvurusu yapacağız deyip durumu kurtarmaya çalışıyorlar şimdi.

Bu kafayla ‘Ce Ha Pe zihniyeti’ algısının toplum zihninden silinmesine imkan yok…

Toplum hangi parti olursa olsun samimi, şeffaf, çıkarcı olmayan, hesap vermeye her zaman açık olan, benmerkezci ben bilirimci olmayan, iş yapıp boş konuşmayan, toplumun ihtiyacını bilen, hisseden, tespit eden, toplumunun diliyle konuşup derdiyle dertlenen neşesiyle hoş olan, topluma yukarıdan bakmayan tenezzül edip kuşatıcı olan, kucaklayıcı siyasetçileri büyük bir özlemle bekliyor.

‘Ce Ha Pe zihniyeti’ lakırdısı da karşınıza çıktığında alınmayacak ve kimseye de kızmayacaksınız.

Kusura bakmayın!

 

25.04.2020

Emir Alp GÜNDÜZ

 

 

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!