SENDİKALAR ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE KADAR SAMİMİ?

SENDİKALAR ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE KADAR SAMİMİ?

O açıklama yapılınca geldi aklıma malum sendikacının açık mikrofonu kapalı sanarak yaptığı işçi hakları savunma manifestosu.

Asgari ücretlinin merakla beklediği ve ‘Maaşım ne kadar olacak?’ diye merakla beklediği zaman diliminin sonuna yaklaşıldı. Yarın son toplantısı yapılacak olan toplantıda milyonların merakı giderilecek, bir aksilik olmazsa.

Her zaman bu dönemlerde, yani asgari ücret belirleme arifesinde sendikalardan, belediyelerden, siyasetçilerden açıklama üstüne açıklamalar gelir. Bunlardan en etkili olduğu sanılan ama aslında hiç de öyle olmadığı mikrofonların kapalı olduğu ya da mikrofon olmadığı zamanlarda gizli kapaklı konuşulanlardan anlaşılır…

Ya kapalı kapılar ardında ya milletin gözü önünde açık olan mikrofonun kapalı zannedildiği anlarda da…

Şimdide zaman o zaman…

Kimi belediyeler bizim belediyemizde en az maaş şu kadar olacak vs kabilinden açıklamalar yapmakta.

Sendikalar durur mu?

Milyonlar merakla yarın gerçekleşecek asgari ücretin tespiti adına yapılacak son toplantıya kilitlenirken ‘Açık mikrofon’ gafıyla meşhur Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’dan bir açıklama geldi.

Yazılı açıklamayı tercih eden sendikacı 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret miktarı için şu ifadeleri kullanıyor.

“İşveren ve hükümet, asgari ücret ile ilgili 3 bin liranın altında bir teklif getirmemelidir. Çünkü 3 bin liranın altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmaz, çalışanları mutlu edecek bir teklif olmaz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na 3 bin liranın üzerinde bir teklif getirilmelidir.”

*

Türk-İş, 12 Ağustos 2019’da yaklaşık 500 bin işçiyi ilgilendiren kamu toplu iş sözleşmesini imzalamıştı. Orada hükümet Türk-İş’in teklifinden çok düşük olmasına rağmen ve öncesinde de kendi taleplerini ısrarla istedikleri halde hükümetin teklifini kabul edip anlaşmayı imzalamıştı.

Ve Türk-İş Genel Başkanının kapattığını düşündüğü mikrofona “Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle.” demişti.

Türk-İş Genel Başkanının kapattığını düşündüğü mikrofona “Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle.” Dediği muhteşem işçi hakları savunması(!) dünyaya böyle ilan edilmişti.

Bu durumlar ortadayken sendikaların, sendikacıların samimiyetine, işçilerin haklarını almak için canla başla çalışacağına kim inanır?

Kadir inanır, deyip gülmeyin…

Pek çoğu inanıyor ki bu sendikalar hala ‘biz sizi savunuyoruz ey işçi kardeşim, asgari ücretli kardeşim’ demekten çekinmiyorlar.

Hadi hayırlısı…

27.12.2020

Emir Alp Gündüz

 

Minval News

Haberin Doğru Yolu!